Բաքվում ակնարկել են, որ Ադրբեջանը կարող է ընդունել Հայաստանի կողմից ճանապարհի հսկողությունը. ՄՃԽ
Միջազգային ճգնաժամային խումբը նոր զեկույց է հրապարակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ և քննում է ներկայումս տիրող իրադրությունը։ Զեկույցը, բացի ԱՄՆ հնարավոր քայլերին անդրադառնալուց, ներկայացնում է Բաքվի դիրքորոշումը իրավիճակի վերաբերյալ։
Նշվում է, որ  Ադրբեջանի համար առաջնահերթություն է ՀՀ Սյունիքի մարզով անցնող ճանապարհի կառուցումը, որը կկապի Ադրբեջանը Նախիջևան էքսկլավի հետ.
«Նախկինում Բաքուն պնդում էր, որ այս առաջարկվող միջանցքը Հայաստանով պետք է կարգավորվի այնպես, ինչպես Լաչինը, որը տարանցում է Ադրբեջանը, այսինքն՝ ճանապարհի ռուսական վերահսկողությամբ: Բայց հիմա, երբ Բաքուն խեղաթյուրել է Լաչինի պայմանավորվածությունը և դիվանագետներ մտահոգ են, որ նա կանցնի այլ մոտեցման՝ ռազմական ագրեսիա իրականացնելով Սյունիքի նկատմամբ, որպեսզի Նախիջևան տանող ճանապարհը ևս իր ձեռքում հայտնվի։ Ադրբեջանցի պաշտոնյաները, սակայն, մասնավոր զրույցներում նշում են, որ նման ծրագրեր չունեն, և դեպի Նախիջևան ճանապարհի հեռանկարը, իրենց կարծիքով, առայժմ կասեցված է:
Այժմ, նուրբ հռետորաբանությամբ, Բաքվի պաշտոնյաներն ու փորձագետները Ճգնաժամային խմբի հետ զրույցում ակնարկել են, որ Ադրբեջանը կարող է ընդունել Հայաստանի կողմից ճանապարհի հսկողությունը, եթե պայմանավորվածությունները, ինչպիսիք են՝ մաքսային կանոնակարգերը, անվտանգության միջոցները և այլ արձանագրությունները, պահպանվեն ու երաշխավորված լինեն արտաքին անաչառ դերակատարների կողմից»:

It was hinted in Baku that Azerbaijan can accept control of the road by Armenia; ICRC
The International Crisis Group has published a new report on settling the Nagorno-Karabakh conflict and is examining the current situation. In addition to referring to possible US steps, the report presents Baku's position on the case.
It is noted that the construction of the road passing through the Syunik region of RA, which will connect Azerbaijan with the Nakhichevan exclave, is a priority for Azerbaijan.
"In the past, Baku insisted that this proposed corridor through Armenia should be regulated in the same way as Lachin, which passes through Azerbaijan, with Russian control of the road. But now that Baku has falsified Lachin's agreement, diplomats are worried that he will switch to a different approach, carrying out military aggression against Syunik so that the road to Nakhichevan will also be in his hands. Azerbaijani officials, however, state in private conversations that they do not have such plans, and the prospect of the road to Nakhichevan, in their opinion, is suspended for now.
Now, in subtle rhetoric, Baku officials and experts have hinted to the Crisis Group that Azerbaijan may accept control of the road by Armenia if arrangements such as customs regulations, security measures, and other protocols are upheld and guaranteed by external impartial actors. :