Էսկալացիայի պարագայում ԱՄՆ-ն կարող է կոշտացնել դիրքորոշումը Բաքվի նկատմամբ. ՄՃԽ
Միջազգային ճգնաժամային խումբը նոր զեկույց է հրապարակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ՝ վերլուծելով տեղի իրավիճակը։
Անդրադառնալով միջազգային արձագանքին՝ զեկույցում ընդգծվում է, որ ԱՄՆ-ն. և Ֆրանսիան քննադատել են Բաքվին անցակետի ստեղծման համար։ ԱՄՆ-ում նշել են, որ անցակետը «խաթարում է խաղաղության գործընթացում վստահություն հաստատելու ջանքերը»:
Նման քաղաքականություն է որդեգրել Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն՝ զգուշացնելով, որ անցակետը «վտանգում է բանակցային գործընթացը»։ Փարիզը նաև կոչ է արել Բաքվին ձեռնարկել Միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ի որոշմամբ սահմանված ժամանակավոր միջոցները:
Զեկույցում նշվում է Վաշինգտոնի արձագանքը, ըստ որի ԱՄՆ-ն պատրաստ է ավելի կոշտ դիրքորոշում ընդունել Բաքվի նկատմամբ՝ ընդհուպ մինչև պատժամիջոցների կիրառում, այդ թվում՝ վիզաների հարցում։

В случае эскалации США могут ужесточить свою позицию в отношении Баку. МКГ
Международная кризисная группа опубликовала новый отчет по нагорно-карабахскому конфликту, в котором анализируется текущая ситуация.
Ссылаясь на международную реакцию, в докладе подчеркивается, что США и Франция раскритиковала Баку за создание КПП. В США отметили, что блокпост «подрывает усилия по установлению доверия к мирному процессу».
МИД Франции принял такую же ​​политику, предупредив, что блокпост «ставит под угрозу переговорный процесс». Париж также призвал Баку принять временные меры, установленные 22 февраля Международным судом ООН.
В докладе упоминается реакция Вашингтона, согласно которой США готовы занять более жесткую позицию в отношении Баку, вплоть до применения санкций, в том числе в визовом вопросе.