Էսկալացիայի պարագայում ԱՄՆ-ն կարող է կոշտացնել դիրքորոշումը Բաքվի նկատմամբ. ՄՃԽ
Միջազգային ճգնաժամային խումբը նոր զեկույց է հրապարակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ՝ վերլուծելով տեղի իրավիճակը։
Անդրադառնալով միջազգային արձագանքին՝ զեկույցում ընդգծվում է, որ ԱՄՆ-ն. և Ֆրանսիան քննադատել են Բաքվին անցակետի ստեղծման համար։ ԱՄՆ-ում նշել են, որ անցակետը «խաթարում է խաղաղության գործընթացում վստահություն հաստատելու ջանքերը»:
Նման քաղաքականություն է որդեգրել Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն՝ զգուշացնելով, որ անցակետը «վտանգում է բանակցային գործընթացը»։ Փարիզը նաև կոչ է արել Բաքվին ձեռնարկել Միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ի որոշմամբ սահմանված ժամանակավոր միջոցները:
Զեկույցում նշվում է Վաշինգտոնի արձագանքը, ըստ որի ԱՄՆ-ն պատրաստ է ավելի կոշտ դիրքորոշում ընդունել Բաքվի նկատմամբ՝ ընդհուպ մինչև պատժամիջոցների կիրառում, այդ թվում՝ վիզաների հարցում։

In case of escalation, the USA can toughen its position towards Baku; ICG
The international crisis group has published a new report on the Nagorno-Karabakh conflict, analyzing the local situation.
Regarding the international response, the report emphasizes that the US. and France criticized Baku for creating the checkpoint. The US noted that the checkpoint "undermines efforts to establish confidence in the peace process."
The French Foreign Ministry has adopted such a policy, warning that the checkpoint "endangers the negotiation process." Paris also called on Baku to take the temporary measures set by the International Court of Justice decision on February 22.
The report mentions the reaction of Washington, according to which the US is ready to take a stricter stance towards Baku, up to the point of applying sanctions, including visas.