ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Ադրբեջան-ԵՄ նոր գազային համաձայնագիրը
«Ադրբեջանի և ԵՄ-ի միջև ստորագրված գազի ներմուծման համաձայնագիրը չի հակասում Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև դաշնակցային փոխգործակցության հռչակագրի դրույթներին». այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ Տեղեկատվության դեպարտամենտի փոխտնօրեն Իվան Նեչաևը:
«Չենք կարծում, որ նման ոլորտային փաստաթուղթը հակասում է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև փետրվարի 22-ին կնքված դաշնակցային փոխգործակցության հռչակագրի դրույթներին»,- ասել է ռուս պաշտոնյան:
Նրա խոսքով՝ ցանկացած պետություն իրավունք ունի ինքնուրույն որոշել, թե ինչպես և ում հետ զարգացնել հարաբերությունները, այդ թվում՝ նավթագազային ոլորտում:

В МИД России прокомментировали новое газовое соглашение между Азербайджаном и ЕС
«Подписанное между Азербайджаном и ЕС соглашение об импорте газа не противоречит положениям декларации о союзническом сотрудничестве между Россией и Азербайджаном». Об этом на брифинге сообщил заместитель директора Департамента информации МИД России Иван Нечаев.
«Мы не считаем, что такой секторальный документ противоречит положениям декларации о союзническом сотрудничестве, подписанной между Россией и Азербайджаном 22 февраля», — сказал российский чиновник.
По его словам, любое государство вправе самостоятельно решать, как и с кем ему развивать отношения, в том числе в нефтегазовой сфере.