Իրանն ու Ռուսաստանը կարող են ավտոմասեր և տուրբիններ փոխանակել մետաղների ու հանքանյութի դիմաց
Իրանը պատրաստ է ապրանքափոխանակության գործարքներ կնքել Ռուսաստանի հետ՝ ավտոպահեստամասերի և գազային տուրբինների համար մետալուրգիական արտադրանքի փոխանակման վերաբերյալ։ Այս մասին հինգշաբթի երեկոյան հաղորդել է Press TV հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով Իրանի արդյունաբերության նախարար Ֆաթեմի Ամինին։
Ինչպես հայտնել է նախարարը, Իրանը կօգտագործի Ռուսաստանի հետ բարտերային համաձայնագրերը՝ մետաղագործության և հանքարդյունաբերության համար անհրաժեշտ հումք ձեռք բերելու համար։ Երկրին անհրաժեշտ են ցինկ, ալյումին, կապար և պողպատ, որոնց մատակարարումը հնարավոր կլինի հաստատել բարտերային սխեմայով։
Ամինը նշել է, որ Իրանը ռուսական պողպատի դիմաց կկարողանա ավտոպահեստամասեր և գազային տուրբիններ մատակարարել Ռուսաստանին։ Նրա խոսքով՝ կողմերը պայմանավորվել են նաև ռուսական էլեկտրակայաններում օգտագործվող բաղադրամասերի մատակարարման և տուրբինների վերանորոգման շուրջ։

Иран и Россия могут обменять автозапчасти и турбины на металлы
Иран готов заключить торговые сделки с Россией по обмену металлургической продукции на автозапчасти и газовые турбины. Об этом сообщает Press TV в четверг вечером со ссылкой на министра промышленности Ирана Фатеми Амина.
По словам министра, Иран будет использовать бартерные соглашения с Россией для закупки сырья для металлургии и добычи полезных ископаемых. Стране нужны цинк, алюминий, свинец и сталь, поставка которых может быть подтверждена бартерной схемой.
Амин отметил, что Иран сможет поставлять в Россию автозапчасти и газовые турбины в обмен на российскую сталь. По его словам, стороны договорились о поставках комплектующих, используемых на российских электростанциях, и ремонте турбин.