Հայաստանը պետք է ընդունի խաղաղության համաձայնագրի մասին Ադրբեջանի առաջարկները. Չավուշօղլու
Թուրքիայի արտգործնախարար Չավուշօղլուն հայտարարել է Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների եռակողմ հանդիպում կազմակերպելու Անկարայի մտադրության մասին։ «Մենք ցանկանում էինք այս հանդիպումը կազմակերպել մարտին` Անթալիայում կայանալիք դիվանագիտական ​​ֆորումի շրջանակում: Դա չստացվեց: Բայց առաջարկը բաց է և Բաքուն դեմ չէ այդ հանդիպմանը», - ասել է Չավուշօղլուն թուրքական «A Haber» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Պատերազմն ավարտված է, դրանից դասեր քաղել է պետք։ Կովկասում կայունության հաստատման համար քայլեր պետք է ձեռնարկվեն։ Թե՛ մենք, թե՛ Ադրբեջանը կբացենք մեր սահմանները։ Հայաստանի հետ հարաբերությունները կկարգավորվեն։ Ընտրությունից հետո դրական ազդակներից բացի հատուկ ներկայացուցիչներ նշանակեցինք, որոնք 2 անգամ հանդիպեցին, բայց մշտապես հեռախոսազրույց են ունենում։ Վստահությունն ավելացնելուն ուղղված քայլեր կատարեցինք, թռիչքները վերսկսվեցին»,-հավելել է Չավուշօղլուն։
Չավուշօղլուն նաև նշել է, որ երկաթուղու վերաբացման համար աշխատանքներ են տարվում, կան նաև քաղաքական շփումներ։ Հայաստանի արտգործնախարարը մասնակցեց Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին։ Ես շատ էի ուզում, որ 3-ով հանդիպենք, բայց դա հնարավոր չեղավ։ Հայաստանն ինքն իրեն մեկուսացրել էր մեր և Ադրբեջանի նկատմամբ ունեցած իր վերաբերմունքով։ Ամեն ինչ մեկ օրում չի կարող կարգավորվել»,-ասել է Չավուշօղլուն՝ հավելելով, թե Հայաստանը պետք է ընդունի խաղաղության համաձայնագրի մասին Ադրբեջանի առաջարկները։

Турция и Азербайджан готовы открыть границы с Арменией - Министр иностранных дел Турции Чавушоглу
Министр иностранных дел Турции Чавушоглу заявил о намерении Анкары провести трехстороннюю встречу министров иностранных дел Турции, Азербайджана и Армении. «Мы хотели организовать эту встречу в марте в рамках дипломатического форума, который прошёл в Анталии. Но нам не удалось" Но предложение в силе. Баку не против этой встречи ", - сказал Чавушоглу в интервью турецкому телеканалу A Haber.
«Война закончилась, из нее нужно извлечь уроки. Необходимо предпринять шаги для установления стабильности на Кавказе. И мы, и Азербайджан откроем свои границы. Отношения с Арменией нормализуются. После выборов, помимо позитивных сигналов, мы назначили спецпредставителей, которые лишь дважды встречались, но всегда ведут телефонные разговоры. «Мы предприняли шаги для повышения доверия, полеты возобновились», — добавил Чавушоглу.
Чавушоглу также отметил, что ведется работа по открытию железной дороги, есть и политические контакты. Министр иностранных дел Армении принял участие в Дипломатическом форуме Анталии. Я очень хотел встретиться в трехстороннем формате, но нам не удалось. Армения изолировала себя своим отношением к Азербайджану. "Все не может быть решено в один день", - сказал Чавушоглу, добавив, что Армения должна принять предложения Азербайджана по мирному соглашению.