Անկախության պառլամենտը (Լուսանկարներ)
Անկախացման նախաշեմին Հայաստանի առաջին գումարման Գերագույն խորհուրդը 1990թ. կազմավորվեց մեծամասնական ընտրակարգով (260 պատգամավոր), երկու փուլով` մայիսի 20-ին և հունիսի 3-ին: Այդ ժամանակ Հայաստանը դեռևս խորհրդային հանրապետություն էր: Նոր խորհրդարանում, որն սկսեց գործել հուլիսի 20-ից, ներկայացված էր երկու քաղաքական ուժ` Կոմունիստական կուսակցությունը և Հայոց համազգային շարժումը: Հետագայում խորհրդարանում կազմավորվեցին ՀՀՇ, ՀՌԱԿ, ՀՅԴ, ՀԱԺԿ, ՀԿԿ կուսակցական խմբակցությունները: Գերագույն խորհրդում ստեղծվեցին «Հանրապետություն» (38 պատգ.), «Արցախ» (11 պատգ.), «Լիբերալ-դեմոկրատներ» (10 պատգ.), «Ազգային առաջադիմություն» (10 պատգ.) պատգամավորական խմբերը: ՀՅԴ խմբակցությունը վերափոխվեց պատգամավորական խմբի (12 պատգ.):
1990թ. օգոստոսի 4-ին Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի նախագահ ընտրվեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, իսկ օգոստոսի 6-ին նախագահի տեղակալներ ընտրվեցին Բաբկեն Արարքցյանը` առաջին տեղակալ, և Գագիկ Հարությունյանը: Օգոստոսի 13-ին կազմվեց կառավարություն՝ Վազգեն Մանուկյանի գլխավորությամբ։
1990թ. սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ Գերագույն խորհրդում ձևավորվեցին «Արցախի կանչ» (26 պատգ.) և «Ազգայնական» (31 պատգ.), իսկ 1991թ. մարտի 6-ին` «Կոմունիստ» (25 պատգ.) և «Հանրապետություն» (21 պատգ.) պատգամավորական խմբերը: 1991թ. նոյեմբերի 28-ին ձևավորվեց «Ազգային ժողովրդավարներ» պատգամավորական խումբը (10 պատգ.):
ՀՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհուրդն առաջին նստաշրջանում` օգոստոսի 23-ին, ընդունեց «Հայաստանի անկախության մասին» հռչակագիրը, որով հռչակվեց անկախ պետականության հաստատման գործընթացի սկիզբը: Հռչակագրի ընդունումից անմիջապես հետո` օգոստոսի 24-ին, հիմնվելով «Հայաստանի անկախության մասին» հռչակագրի վրա, ՀԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը որոշեց Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունը վերանվանել Հայաստանի Հանրապետություն, իսկ գործող տասներկուերորդ գումարման Գերագույն խորհուրդը համարել Հայաստանի Հանրապետության առաջին գումարման Գերագույն խորհուրդ:
1991թ. մարտի 1-ին Գերագույն խորհուրդն ընդունեց «1991թ. սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ տարածքում ԽՍՀՄ-ի կազմից դուրս գալու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու մասին» որոշումը:
1991թ. հունիսի 25-ին ՀՀ Գերագույն խորհուրդը որոշեց ՀՀ Նախագահի ընտրությունները նշանակել 1991թ. հոկտեմբերի 16-ին:
1991թ. սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ Գերագույն խորհուրդը, հիմք ընդունելով ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու մասին 1991թ. սեպտեմբերի 21-ի անցկացված հանրաքվեի արդյունքները, Հայաստանի Հանրապետությունը հռչակեց անկախ պետություն:
1991թ. հոկտեմբերի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ ընտրվեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, իսկ փոխնախագահ` Գագիկ Հարությունյանը: Նոյեմբերի 11-ին  հրավիրվեց ՀՀ Գերագույն խորհրդի հատուկ նիստ` նվիրված ՀՀ Նախագահի երդման արարողությանը: 1991թ. դեկտեմբերի 24-ին ՀՀ Գերագույն խորհրդի նախագահ ընտրվեց Բաբկեն Արարքցյանը:
ՀՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհուրդն իր աշխատանքները սկսեց 1990թ. հուլիսի 20-ին և ավարտեց 1995թ. մայիսի 15-ին: Այդ ընթացքում ընդունվեցին 1169 որոշում և 185 օրենք, որոնցից 104-ը` «մայր», իսկ 81-ը` փոփոխություններ և լրացումներ գործող օրենքներում:  Վավերացվել է 148 միջազգային պայմանագիր:

Год назад в Армении прошли внеочередные парламентские выборы, в результате которых был сформирован новый парламент 8-го созыва. Эти выборы были, по сути, беспрецедентными как по количеству участвовавших партий, так и по тому, что они были направлены на преодоление политического кризиса. Хотя результатами выборов были недовольны силы, не прошедшие в Национальное Собрание, а также оппозиционные фракции «Армения» и «Честь имею», но правительство, сформированное победившей партией «Гражданский договор», было, по сути, признано общественностью легитимным и никаких существенных нарушений на выборах зарегистрировано не было. Radar Armenia: предлагает обратить взор к истории и вспомнить парламентское прошлое Армении, чтобы узнать, когда состоялись парламентские выборы, какие фракции формировались, кто формировал правительство, кто был оппозицией и другие интересные факты.
Накануне независимости Верховный Совет Армении первого созыва в 1990 г. формировался по мажоритарной системе (260 депутатов) в два этапа, 20 мая и 3 июня. В то время Армения была еще советской республикой. В новом парламенте, приступившем к работе 20 июля, представлены две политические силы: Коммунистическая партия и Армянское общенациональное движение. Позже в парламенте были сформированы партийные фракции АОД, ПРАА, АРФД, АДПА, КПА. В Верховном Совете были сформированы парламентские группы «Республика» (38 депутатов), «Арцах» (11 депутатов), «Либерал-демократы» (10 депутатов), «Национальный прогресс» (10 депутатов). Фракция АРФД преобразована в парламентскую группу (12 депутатов).
4 августа 1990 г. Левон Тер-Петросян был избран председателем Верховного Совета Армянской ССР, а 6 августа заместителями Председателя были избраны Бабкен Араркцян (первый заместитель) и Гагик Арутюнян. 13 августа было сформировано правительство во главе с Вазгеном Манукяном.
17 сентября 1990 года в Верховном Совете Армянской ССР сформировались депутатские группы "Арцахи канч" (26 депутатов) и "Азгайнакан" (31 депутат), а 6 марта 1991 года – "Коммунист" (25 депутатов) и "Республика" (21 депутат). 28 ноября 1991 года сформировалась депутатская группа "Национальные демократы" (10 депутатов).
На первом заседании 23 августа Верховный Совет Республики Армения первого созыва принял Декларацию о независимости Армении, которая объявила о начале процесса создания независимого государства. Сразу же после принятия Декларации, 24 августа, на основании Декларации о независимости Армении Верховный Совет Армянской ССР постановил переименовать Армянскую Советскую Социалистическую Республику в Республику Армения, а Верховный Совет двенадцатого созыва считать первым созывом Верховного Совета Республики Армения.
1 марта 1991 года Верховный Совет принял постановление о проведении 21 сентября 1991 года на территории Республики Армения референдума о выходе из состава СССР.
25 июня 1991 года Верховный Совет РА принял постановление о назначении выборов Президента Республики Армения на 16 октября 1991 года.
23 сентября 1991 года Верховный Совет РА, принимая за основу результаты референдума 21 сентября 1991 года по вопросу о выходе из состава СССР, провозгласил Республику Армения независимым государством
16 октября 1991 года Президентом Республики Армения был избран Левон Тер-Петросян, а Вице-президентом – Гагик Арутюнян. 11 ноября было созвано специальное заседание Верховного Совета РА, посвященное процедуре принесения присяги Президентом РА. 24 декабря 1991 года Председателем Верховного Совета РА был избран Бабкен Араркцян.
Верховный Совет РА первого созыва начал свою работу 20 июля 1990 года и завершил 15 мая 1995 года. В течение этого периода было принято 1169 постановлений и 185 законов, из которых 104 основных, а 81 – изменения и дополнения в действующие законы. Было ратифицировано 148 международных договоров.