Դաշնակցության գոյությունը անօգուտ է, անտրամաբանական, ոչ անհրաժեշտ. Գ. Նժդեհ
ՀՅԴ կուսակցության մասին նրա գործունեության ավելի քան 100 տարիների ընթացքում բազմաթիվ գործիչներ են մեկնաբանություններով հանդես եկել։ Դրանցից մեկն էլ Գարեգին Նժդեհն է, որի ձևակերպումները Դաշնակցության հասցեին գուցե խիստ են ու թրատող, սակայն չափազանց հետաքրքիր ոչ միայն նախընթաց շրջանի պատմությունը իմանալու, այլև ներկայումս այդ կուսակցության գործունեությունը ըմբռնելու ու դիրքորոշում ունենալու առումով։ Radar Armenia-ն ներկայացնում է Գարեգին Նժդեհի գնահատականները ՀՅԴ-ի մասին։ Հատվածներ Գ. Նժդեհի «Երկերից», հատոր 2, էջ. 447-458։
• Անհնարին է զուգահեռներ անցկացնել Դաշնակցության սկզբնական եւ այժմյան ղեկավարների, այն ժամանակվա հայդուկների ու հետո եկած մաուզերիստների միջեւ` առանց հիանալու առաջիններով եւ խորապես նողկալով վերջիններից: Իսկապես, ի՞նչ համեմատություն կարող է լինել Նիկոլ Դումանի եւ ավազակ Դրոյի, լեգենդար Սերոբի ու մորթապաշտ Տեր-Մինասյանի (Ռուբեն փաշա) միջեւ։
• Հայկական կուսակցությունների քաղաքական պայքարը խորապես պառակտեց հայ ժողովրդին` թուլացնելով նրա դիմադրական ուժն այն պահին, երբ, Թուրքիայում տեղի ունեցող հեղափոխական իրադարձություններին համապատասխան, հայությունից պահանջվում էր լինել համերաշխ, միակուռ, ընդունակ ինքնապաշտպանության: Հայության ակտիվ տարրերը, ի ուրախություն մեր արտաքին թշնամիների, այդ օրերին, երբ սուլթանական բռնակալության դեմ պայքարող Երկրի հայերը նրանց աղաչում էին ուղարկել ղեկավար ուժեր ու զինամթերք, իրենց ժամանակը եւ ուժը վատնում էին ներքին ճակատում: Բռնկված ներքին հակամարտությամբ` նրանք թշնամուն հնարավորություն ընձեռեցին անզիջում եւ անպատիժ շարունակել հայերի ոչնչացման քաղաքականությունը։
• Ինչպես Դաշնակցության աշխարհայացքը, այնպես էլ` նրա քաղաքականությունը միշտ տառապել են հակասություններից, բայց առավել աղաղակող հակասությունը մնում է այն հանգամանքը, որ նա, նույնիսկ սոցիալիզմի որդեգրումից հետո, հայկական հարցի լուծման համար (ինչպես ժամանակին Գրիգոր Արծրունին եւ մշակականները) լծվեց եվրոպական իմպերիալիզմի կառքին: Սպասվում էր, որ Դաշնակցության ղեկավարությունը, իր անհաջողություններից հետո, էմիգրացիայում հանգամանորեն կվերանայի սեփական գործունեության ակտիվն ու պասիվը: Այո, դա սպասվում էր, բայց տեղի չունեցավ, չնայած բոլոր ազգային, հասարակական կազմակերպությունները, որ ունեն պատասխանատվության զգացում, հետագա սխալներից եւ աղետներից խուսափելու համար վերլուծում են իրենց գործունեության անցած ուղին: Ցավոք սրտի, դաշնակցական ղեկավարությանը միշտ չի հերիքել պատասխանատվության զգացումը: Այդ պատճառով էլ նրա սխալները ընդունեցին ազգային աղետի չափեր: Դաշնակցական համագումարները զբաղվում էին չնչին հարցերով, բայց ոչ կուսակցության գործունեության բնույթի վերանայմամբ: Դաշնակցական մտավորական երիտասարդության որոշ ռեւիզիոնիստական փորձեր մնացին անարդյունք: Փորձեր արվեցին ճշտել պատասխանատվությունը 1915թ. Տարոնում (Մուշ), 1920թ. Նախիջեւանում եւ Շուշիում հայերի կոտորածների ու Ղարսի խայտառակության համար: Դեռ Հայաստանում դաշնակցական իշխանության ժամանակ փորձեր արվեցին հայտնաբերել ու պատժել ներքին գործերի նախարար Կարճիկյանին (որն այդ օրերին ջանում էր սանձազերծել մաուզերիստներին) սպանողներին, հատկապես` սպանության ոգեշնչողին: Հարցեր հարուցվեցին պարսկական հեղափոխական շարժման առաջնորդ Եփրեմ խանի եւ Տարոնի լեգենդար հերոս Գեւորգ Չաուշի սպանությունների վերաբերյալ: Սակայն, այդ փորձերը դաշնակցության ղեկավարության կողմից խեղդվեցին իրենց սաղմնային վիճակում: Դաշնակցական բյուրոն, իրենից բացի, ոչ մի դատական ատյան չի ճանաչում եւ դաժանորեն հետապնդում է բոլոր նրանց, ովքեր հայրենասիրական մտահոգություններից դրդված` պատասխանատվության մասին որեւէ հարց են հարուցում:
• Էմիգրացիայում Դաշնակցությունն իր աշխարհայացքի անորոշության, քաղաքական անիրազեկության եւ պատասխանատվության զգացումի բացակայության հետեւանքով դարձել ու շարունակում է մնալ քայքայիչ եւ խորտակիչ ուժ: Դաշնակցության առավել աններելի արարքների թվում հարկավոր է նշել քաղաքական սպանությունները, որոնք էլ ավելի պառակտեցին հայերին: Դաշնակցությունը, ինչպես նաեւ նրա քաղաքական հակառակորդները` հնչակներն ու ռամկավարները, անուղղակիորեն խթանում են հայերի, մասնավորապես, նրա երիտասարդ սերնդի ուծացումը: Իր մեջ պառակտված ժողովուրդն ավելի շատ ցուցաբերում է սեփական բնավորության բացասական գծերը, այդ պատճառով էլ դառնում ավելի վանող այն ժողովրդի աչքում, որի երկրում նա ժամանակավորապես ապաստանել է:
• Սեփական ինքնապաշտպանությունը դժվարացնող ժողովուրդն արժանի է արհամարհանքի, արժանի է իր ճակատագրին` ինչքան էլ որ այն ծանր լինի: Այս տեսանկյունից` Դաշնակցությունը, որպես հզոր գաղութային կազմակերպություն, ունի ամենամեծ մեղքը: Այն, ինչն արտասահմանում կոչում են հայկական քարոզչություն, ոչ այլ ինչ է, քան գթասրտություն աղերսող լալկան նվնվոց, որն արտասահմանցիների մոտ առաջացնում է լոկ խղճահարություն եւ շարունակ աճող արհամարհանք: Դաշնակցական ղեկավարությունն իսկական քարոզչության մասին հասկացողություն չունի: Նա ցուցադրում է իր այժմյան հոգեւոր ցնցոտիքը` անվանելով այն քարոզչություն: Նա չկարողացավ օգտագործել հայ ժողովրդի պոտենցիալ ուժը հեղափոխության շրջանում, քանզի չէր ճանաչում սեփական ժողովրդին, եւ այժմ ի վիճակի չէ տանել ազգային իրական արժեքների քարոզչությունը, որովհետեւ հիմնավոր չգիտի հայոց պատմությունը, այդ պատմության փիլիսոփայությունը: Եթե նույնիսկ, վերջին քառորդ դարում, որեւէ եվրոպական լեզվով լույս է տեսել այս կամ այն հայամետ գիրքը, ապա հեղինակը արտասահմանցի է եղել: Այսպես կոչված հայասեր քարոզչության համար Դաշնակցությունը ոչինչ չի արել: Ժամանակ չուներ: Նա զբաղված էր Անդրանիկին սեւացնելու անշնորհակալ գործով: Անդրանիկին վարկաբեկելու համար, Դաշնակցության պատվերով հրատարակվեց նրա դեմ ուղղված մոտ 1000 էջանոց երկհատոր աշխատություն: Ամբողջովին Անդրանիկին նվիրված Սեպուհի հուշերը հանդիսանում են այդ ազգային հերոսին իր փառքի բարձունքից տապալելու դատապարտելի փորձ: Հենց որ Անդրանիկը հեռացավ Դաշնակցությունից, միանգամից դարձվեց «հարբեցող», «անկիրթ», «վախկոտ», «այս կամ այն ճակատում իր մասնակցության համար նախօրոք սակարկող», «աննշան գործողությունների ճանապարհով մեծ դափնիներ քաղող» եւ այլն: Բոլոր ջանքերը ներդրվեցին Անդրանիկին «զարդարելու» քաջնազարյան (դոնքիշոտյան) որակումներով, չգիտակցելով, որ դրանով իրականում ծիծաղում են հայ ազատագրական շարժման վրա, քանզի ժողովուրդն Անդրանիկին համարում է հայ ազատագրական պայքարի խորհրդանիշ։
• 1921թ., Զանգեզուրից իմ հեռանալու հաջորդ օրը, Արաքսի պարսկական ափին ես թույլ տվեցի «անտակտություն»` պատժելով երկու դաշնակցական նախարարների` Հակոբ Տեր-Հակոբյանին ու Եփրեմ Սարգսյանին, միաժամանակ եւ Բյուրոյի փոխարինած Գերագույն մարմնի անդամներին: Այդ դեպքից մի քանի օր անց ես Ս. Վրացյանից ստացա նամակ, որում ասվում էր. «Դու թող քո այդ անդրանիկյան արարքները: Անդրանիկը պահում էր իրեն այնպես, ինչպես դու, իսկ այժմ անօգնական թափառում է Եվրոպայում: Կուսակցությունը որոշ հույսեր էր կապում քո անվան հետ: Լսիր քո հին ընկերներին, չլսես` քեզ համար վատ: Միայն գիտեմ, որ մարդիկ բարձրանում եմ մեծ դժվարությամբ, շատ տարիների ընթացքում, բայց ընկնում են մեկ վայրկյանում»: Այսպիսով, ինձ հետ արդեն անշնորհակալ էին վերաբերվում, սպառնում սեւացնել մեկ ակնթարթում, գահընկեց անել, որովհետեւ ես մտրակով ծեծել էի երկու վախկոտի: Այո, ես հաշվի չէի առել, որ դաշնակցական ղեկավարները օգտվում են մի տեսակ արտոնյալ դիրքից եւ ազատ են ամեն կարգի պատասխանատվությունից: Ինձ սպառնում էին Անդրանիկի ճակատագրով: Վերը նշված նամակի ստացման օրը ես խորապես ափսոսացի, որ մտրակելու փոխարեն չգնդակահարեցի Դաշնակցության Գերագույն մարմնի այդ երկու անդամներին: Նույն օրը ես զգացի ինձ հոգեպես հեռացած, կտրված Դաշնակցությունից:
• «Դաշնակցությունը` Դաշնակցության համար»: Հայաստանից դուրս` Բյուրոն հավատարիմ մնաց այս լոզունգին: Էմիգրացիայում նա չուներ որոշակի հետեւողական քաղաքական գիծ կամ, ավելի ճիշտ, այն հետեւողական էր միայն ինքնապահպանման գործում` գաղափարապես մնալով ռուս նարոդնիկների հին «ճանապարհներին»: Դաշնակցությունն իր քաղաքական գիծը չէր պայմանավորում հայ ժողովրդի բացառիկ դրությամբ: Իր հանցագործ անփութությամբ Դաշնակցությունն արհամարհեց մեր ժողովրդին սպառնացող թուրքական (Երկրի հայերի համար) եւ ուծացման (արտասահմանի հայերի համար) վտանգները: Նրա շատ անդամներ համոզված են, որ Հայաստանի ցուցադրական անկախացման գաղափարը կարող է դառնալ նրա գերեզմանափորը: Նրանք դա գիտեն, բայց մինչ այժմ ինքնանպատակ կուսակցականությունը եւ կուսակցական երես-պաշտությունը չեն թույլատրել դաշ-նակցական ղեկավարությանը խելամիտ հարաբերությունների մեջ մտնել սովետական իշխանության հետ: Ճշմարիտ չէ այն հայրենասերը, որ իր հայրենասիրությունը բոլոր դեպքերում կապում է հայրենիքում այս կամ այն վարչակարգի հետ: Անձամբ ես քարոզել եմ սովետների դեմ, բայց իմ անբարյացակամ վերաբերմունքը սովետական իշխանության հանդեպ պայմանավորված էր ոչ թե Հայաստանում գոյություն ունեցող վարչակարգով, այլ բացառապես այն բարեհաճությամբ, որ սովետները ցուցաբերում էին Թուրքիայի նկատմամբ:
• Դաշնակցությունը պաշտոնապես չմտավ «Պրոմեթեւս»-ի մեջ (դրան խոչընդոտեցին կուսակցության շարքային անդամները), բայց, վերջին պատերազմի նախօրեին, դաշնակցական բյուրոյի կողմից հայ-թուրքական հարաբերությունների վերանայման հարցի շուտափույթ քննարկումը հաստատեց, որ նրան տրված չէ սեփական սխալներից դասեր քաղելու կարողություն: Նա այժմ թուրքերի հետ մերձենալու փորձեր է անում` հաշվի չառնելով, որ ներկայիս պայմաններում թուրքերի հետ ընդհանուր լեզու գտնելու փորձերը նշանակում են բարոյապես տանուլ տալ հայկական հարցը: Սեփական թուլությամբ թելադրված այս քաղաքական ակտը արտասահմանի հայերի մոտ առաջացնում է խորը բարոյազրկում, իսկ քաղաքակիրթ մարդկության մոտ` նողկանք։
• Այժմ Դաշնակցությունը գտնվում է «ո՞ւմ հետ լինելու» երկընտրանքի առջեւ` թուրքերի՞, թե՞ ռուս մեծ ժողովրդի: Նա դավաճան կլիներ, եթե վճռականորեն չպատասխաներ. «Ռուսների հետ` Թուրքիայի դեմ»: Հենց այս քաղաքական կողմնորոշումն են պահանջում մեր ազգային եւ մարդկային արժանապատվությունն ու հայ ժողովրդի ֆիզիկական գոյության ապահովման շահը: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում դաշնակցական բյուրոն հանդես եկավ պառակտված ճակատով: Ինչո՞վ էր դա պայմանավորված` արկածախնդրությա՞մբ, թե՞ կանխամտածված երկերեսանի քաղաքականությամբ: Այս հարցում ես հակված եմ երկրորդ տարբերակին. դաշնակցական ղեկավարությանը հատուկ է թեթեւամտությունը: Այն հանգամանքը, որ Դրոն Բալկաններում, Փարիզում, Բեռլինում բազմիցս ժողովներ գումարեց եւ ստեղծեց քաղաքական կոմիտե, ապացուցում է, որ նրան չհաջողվեց ապահովել Բյուրոյի պաշտոնական հավանությունն իր արկածախնդրական նախաձեռնություններին: Մինչ Սարգիս Արարատյանի հետ ընդհարումը եւ դրանից հետո, Դրոն չդադարեց ջանալ ապահովել իր թիկունքն անհաջողության դեպքում: Նա կանգ չառավ նույնիսկ Հայաստանի ժողովրդին սադրելու փորձի դեմ: Արդյունքում` նա հասավ մինչեւ հայրենադավության:
• Ժողովրդի համար չկա ավելի մեծ չարիք, քան անհատապաշտություն դավանող ղեկավարը: Նա հեշտությամբ է դառնում կոլեկտիվ ջանքերի ու շահերի թշնամին: Այդպիսի ղեկավարն ավելի շուտ ընկնում է սեփական իրավունքների, քան պարտականությունների հետեւից: Նրա իդեալը մեկուսի անձնական երջանկությունն է: Այսօր այդպիսին են նրանք, որոնք կոչված են ղեկավարելու Քրիստափորի ու Ռոստոմի կուսակցությունը ա) Աշխարհայացքի անորոշություն, բ) քաղաքական անկարողություն գ) ոչ բավարար պատասխանատվության զգացում. ահա այն երեք չարիքները, որոնցից աղետալի կերպով տուժել է մեր ժողովուրդը եւ ինքը` Դաշնակցությունը: Դաշնակցությունն այժմ հանդիսանում է որպես մեռնող երեւույթ: Նրա գոյությունն այսուհետ անօգուտ է, անտրամաբանական, ոչ անհրաժեշտ: Նա գտնվում է հակասության մեջ ներկա ժամանակաշրջանի հետ: Նա պետք է հեռանա: Այս գիտակցումով էլ ես հեռացա Դաշնակցությունից։

Существование АРФД бесполезно, нелогично, ненужно. Гарегин Нжде
За более чем 100 лет деятельности АРФД о ней высказались многие деятели. Один из них – Гарегин Нжде, заявления которого в адрес АРФ Дашнакцутюн могут быть резкими и жёсткими, но очень интересными не только с точки зрения знания истории предшествующего периода, но и с точки зрения понимания деятельности этой партии и наличия позиции . Radar Armenia представляет оценки Гарегина Нжде о АРФД. Выдержки Г. Из Нжде "Еркер", том 2, с. 447-458.
• Нельзя проводить параллели между прежними и нынешними лидерами АРФ Дашнакцутюн, тогдашними гайдуками и пришедшими позже маузеристами, не вызывая чувства восхищения первыми и с глубокого отвращения ко вторым. Действительно, какое может быть сравнение между Николом Думаном и бандитом Дро, легендарным Серобом и тщедушным материалистом Тер-Минасяном (Рубен-паша)
• Политическая борьба армянских партий глубоко разделила армянский народ, ослабив его силы сопротивления в тот момент, когда в связи с революционными событиями в Турции от армян требовалось именно единство, односторонность, способность к самообороне. Активные элементы армян, на радость нашим внешним врагам, тратили свое время и силы на внутреннем фронте в те дни, когда армяне , сражавшиеся против султанской тирании, умоляли их прислать им войска и боеприпасы. С началом внутреннего конфликта они дали противнику возможность бескомпромиссно и безнаказанно продолжать политику уничтожения армян.
• И мировоззрение АРФ Дашнакцутюн, и ее политика всегда страдали противоречиями, но самым вопиющим противоречием остается тот факт, что даже после принятия социализма они присоединились к колеснице европейского империализма для решения армянского вопроса (как когда сделали Григор Арцруни и другие "мшакисты" "Мшак" - литературная и политическая газета на армянском языке, издававшаяся в 1872–1920 годах в Тифлисе). Ожидалось, что руководство АРФД после своих неудач тщательно пересмотрит свою активную и пассивную деятельность в эмиграции. Да, это было ожидаемо, но этого не произошло, хотя все национальные и неправительственные организации, обладающие чувством ответственности, анализируют ход своей деятельности, чтобы избежать дальнейших ошибок и катастроф. К сожалению, руководство АРФД не всегда отличалось чувством ответственности. Поэтому его ошибки приняли масштабы национальной катастрофы. Съезды АРФД занимались мелкими вопросами, а не рассмотрением характера деятельности партии. Некоторые ревизионистские попытки интеллектуальной молодежи АРФД не увенчались успехом. Попытки уточнить ответственность были предприняты в 1915 году. В Тароне (Муш), 1920 г. За резню армян в Нахичевани и Шуши и позор Карса. В период правления АРФД в Армении предпринимались попытки найти и наказать убийц министра внутренних дел Карчикяна (который в те времена пытался развязать руки маузеристов), особенно заказчика  убийствоа Были подняты вопросы об убийствах Епрем-хана, лидера Персидского революционного движения, и Геворга Чауша, легендарного героя Тарона. Однако эти попытки были заглушены руководством АРФД в зачаточном состоянии.
• В эмиграции АРФ Дашнакцутюн стала и продолжает оставаться деструктивной  силой из-за своей неуверенности, политического невежества и отсутствия чувства ответственности. Среди самых непростительных действий АРФД – политические убийства, еще больше разделившие армян. Дашнакцутюн, а также его политические оппоненты Гнчаки и Рамкавары косвенно способствуют ассимиляции армян, особенно их молодого поколения. Разделенные люди проявляют больше отрицательных черт собственного характера и потому становятся более отталкивающими в глазах людей, в стране которых они временно укрылись.
• Люди, которые затрудняют свою самооборону, заслуживают презрения, они заслуживают своей судьбы, какой бы тяжелой она ни была. С этой точки зрения наибольшую вину несет АРФД как мощная колониальная организация. То, что за границей называют армянской пропагандой, есть не что иное, как ропот молящих о пощаде, вызывающий у иностранцев лишь жалость и растущее презрение. Руководство АРФД не понимает настоящей пропаганды. Они демонстрируют свой нынешний духовный переворот, называя это проповедью. Они не могли использовать потенциальную мощь армянского народа во время революции, потому что не знали своего народа, и сейчас они не в состоянии осуществлять пропаганду реальных национальных ценностей, потому что не знают армянской истории, философии той истории. Даже если, в последнюю четверть века та или иная проармянская книга издавалась на европейском языке, и то автором был иностранец. Дашнакцутюн ничего не сделала для так называемой проармянской пропаганды. У них не было времени. Они был занят шантажом Андраника. В целях дискредитации Андраника по заказу АРФ Дашнакцутюн был издан  двухтомник против него. Воспоминания Сепуха, полностью посвященные Андранику, представляют собой предосудительную попытку свергнуть этого национального героя с вершин его славы. Как только Андраник вышел из АРФД, он тут же стал «пьяницей», «необразованным», «трусливым», «заранее выторговывающим свое участие в том или ином фронте», «пожинающим большие лавры незначительными действиями» и так далее.
• В 1921 году, на следующий день после моего отъезда из Зангезура, на персидский берег Аракса, я допустил «бестактность», наказав двух министров АРФД Акопа Тер-Акопяна и Епрема Саргсяна, а также членов Верховного Совета, ими замененных Бюро. Через несколько дней после этого случая я получил письмо от Врацяна, в котором говорилось: «Ты эти свои замашки в стиле Андраника брось! он также себя вел, и теперь беспомощно бродит по Европе. У партии были некоторые надежды связанные с тобой. Послушай своих старых друзей, иначе тебе же хуже будет. «Знаю только одно, что люди поднимаются с большим трудом, на протяжении многих лет, но падают за одну секунду». Вот так неблагодарно со мной поступили, грозили вмиг очернить, свергнуть за то, что я избил двух трусов кнутом. Да я не принял во внимание, что лидеры АРФД занимают своего рода привилегированное положение и свободны от какой-либо ответственности. Мне угрожали судьбой Андраника. В тот день, когда я получил это письмо, я глубоко пожалел, что не расстрелял этих двух членов Верховного Совета АРФД вместо того, чтобы выпороть их. В тот же день я почувствовал себя духовно отделенным от АРФД.
• «Дашнакцутюн для Дашнакцутюн». За пределами Армении Бюро придерживалось этого лозунга. В эмиграции они не имели определенной последовательной политической линии или, вернее, были последовательны только в самосохранении, идейно оставаясь на старых «укладах» русских народников. Дашнакцутюн не обусловливала свою политическую линию исключительным положением армянского народа. Своей преступной небрежностью АРФД проигнорировала турецкую опасность (для армян внутри страны) и ассимиляции (для армян зарубежья), угрожающие нашему народу. Многие ее члены убеждены, что идея демонстративной независимости Армении может стать ее кладбищем. Они это знают, но до сих пор корыстная партийность не позволяли дашнакскому руководству вступить в разумные отношения с советской властью. Не прав тот патриот, который  во всех случаях связывает свой патриотизм с тем или иным режимом на родине. Лично я проповедовал против Советов, но мое недружественное отношение к Советскому правительству было обусловлено не режимом в Армении, а исключительно той добротой и щедростью, которую Советы проявляли к Турции.
• Формально АРФ Дашнакцутюн не присоединилась к «Прометею» (Проект «Прометей» в отношение Закавказья предлагал объединение национальных антисоветских сил в эмиграции в рамках «Кавказской федерации»), чему препятствовали рядовые члены партии, но накануне последней войны обсуждение восстановления армяно-турецких отношений АРФ Дашнакцутюн, которое вскоре должно было состояться, подтвердило, что они не учатся на собственных ошибках. Они сейчас пытается сблизиться с турками, не принимая во внимание, что пытаться найти общий язык с турками в нынешней ситуации означает морально проиграть армянский вопрос. Этот политический акт, продиктованный собственной слабостью, вызывает у зарубежных армян глубокую безнравственность, а у цивилизованного человечества вызывает отвращение.
• Теперь перед АРФД стоит дилемма «с кем быть: с турками или с великим русским народом?» Они были бы предателем, если бы не ответил решительно. «С русскими против Турции». Именно эта политическая ориентация требует нашего национального и человеческого достоинства и интересов обеспечения физического существования армянского народа. Во время Великой Отечественной войны бюро АРФ выступило раздельным фронтом. Было ли это следствием авантюры или преднамеренной лицемерной политики? В данном случае я склоняюсь ко второму варианту. Дашнакское руководство отличается безалаберностью. Тот факт, что Дро неоднократно собирал встречи на Балканах, в Париже и в Берлине и образовывал политический комитет, доказывает, что ему не удалось заручиться официальным одобрением Бюро на свои авантюрные инициативы. До и после столкновения с Саргисом Араратяном Дро не оставлял попыток подстраховаться на случай неудачи. Он не остановился даже перед попытками спровоцировать народ Армении. В результате он стал изменником.
• Нет большего зла для народа, чем вождь, исповедующий индивидуализм. Он легко становится врагом коллективных усилий и интересов. Такой лидер преследует свои собственные интересы, а не обязанности. Его идеал — одинокое личное счастье. Таковы сегодня те, кто призван возглавить партию Христофора и Ростома а) Неопределенность мировоззрения, б) Политическая некомпетентность, в) Недостаточное чувство ответственности. Это три зла, от которых наш народ и сама АРФД катастрофически пострадали. «Дашнакцутюн» сейчас — вымирающее явление. Его существование теперь бесполезно, нелогично, ненужно. Они находятся в конфликте с настоящим. Они должны уйти. С этим осознанием я покинул АРФД.