Բաքուն շարունակում է մի ձեռքով կրակել, մյուսով՝ բանակցել
Տարածաշրջանում ընթացող զարգացումների շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է միջազգայնագետ, վերլուծաբան, «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանն է:
- Ադրբեջանական կողմը Հայաստանին փոխանցեց ևս հինգ գերու։ Այս քայլը ողջունել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։ Սա բրյուսելյան հանդիպման արդյու՞նքն է։ Ինչու՞ հենց հիմա Ադրբեջանը որոշեց գերիներ ուղարկել Հայաստան։
- Առաջին անգամ չէ, որ Բրյուսելի հանդիպումից անմիջապես հետո ռազմագերիներ են հայրենադարձվում։ Միշելի հայտարարությունը ընդգծում էր այդ անհրաժեշտությունը։ Կար վերլուծաբանական մոտեցում, որ Բրյուսելը առավելաբար կենտրոնանալու է մարդասիրական խնդիրների վրա՝ քաղաքական հանգուցալուծումը վերապահելով Մոսկվային։ Սակայն հետզհետե սուր տեսք է ստանում միջնորդական մրցապայքարը, մի կողմից՝ Վաշինգտոն-Բրյուսել համակարգումով, մյուս կողմից՝ Մոսկվայի ազդեցիկ դերով։ Այս մրցակցությունը ուղղակի բացահայտ տեսք ստացավ՝ հատկապես Ուկրաինայի պատերազմից հետո։
- Մի կողմից Ադրբեջանը գերիներ է փոխանցում Հայաստանին, մյուս կողմից էլ Հայաստանին հանիրավի մեղադրում հրադադարի ռեժիմը խախտելու, ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ կրակելու մեջ։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի նման գործելաոճը։
- Բաքուն շարունակում է հետևողականորեն մի ձեռքով կրակել, մյուսով բանակցել։ Հաղթանակից հետո Ադրբեջանը փորձում է ընտրովի իրականացնել պայմանավորվածությունների կետերը և այդ առումով ցուցաբերում է շտապողականություն։ Այդ շտապողականությունը զուգակցվում է ռազմական գործողություններով, որոնց նպատակն է՝ ճնշել հայկական կողմին՝ կատարելու պայմանավորվածությունների ընտրովի կետերը։ Այս մոտեցման ամենաշեշտակի օրինակը Բերձորի միջանցքի փակման և նոր երթուղու հայկական հատվածի շինարարական աշխատանքները ձեռնարկելու պահանջն էր։ Անգամ՝ համաձայնված ժամկետից առաջ։
- Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման հարցերով ՌԴ ԱԳ նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևը այցով Բաքվում է։ Նշվում է, որ դիվանագետը Բաքվից կժամանի Երևան։ Տարածաշրջանում է նաև կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, դեսպան, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ֆիլիպ Ռիքերը։ Ի՞նչ խնդիր են փորձում լուծել ՌԴ-ն ու ԱՄՆ-ն։
-Կարծում եմ՝ ականատես ենք լինելու ՌԴ-ի ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի բանագնացների մաքոքային այցերի տարածաշրջան։ Ռիքերի նշանակումն ու անմիջապես տարածաշրջան այցը դրա վառ նախանիշն է համարվում։ Հանդիպումների կազմակերպման և այցերի մրցակցային դաշտի է վերածվելու տարածաշրջանը։ Դիվանագիտական եռուզեռը սակայն անպայման չի նշանակում, որ հանգուցալուծումները նույն եռուզեռայնության տեմպերով կկայանան։ Տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականացումը հուշում է տարամոտեցումների և տարապատկերացումների մասին, ինչը ենթադրում է ստատուս քվոյի ձգում։

Baku continues to shoot with one hand and negotiate with the other
Radar Armenia talked to Shahan Gantaharyan, an internationalist, analyst, and editor-in-chief of "Azdak" newspaper, about the ongoing developments in the region.
- The Azerbaijani side handed over five more prisoners to Armenia. This step was welcomed by the special representative of the European Union, Toivo Klaar. Is this the result of the Brussels meeting? Why did Azerbaijan decide to send prisoners to Armenia right now?
- It is not the first time prisoners of war have been repatriated immediately after the meeting in Brussels. Michelle's statement underscored this need. There was an analytical approach that Brussels would primarily focus on humanitarian issues, leaving the political solution to Moscow. However, the mediating competition is gradually getting sharper, with the Washington-Brussels coordination on the one hand and the influential role of Moscow on the other. This competition became more evident, especially after the war in Ukraine.
- On the one hand, Azerbaijan transfers prisoners to Armenia. On the other hand, almost every day, false statements are made that the Armenian side fired in the direction of the Azerbaijani positions. How would you interpret Azerbaijan's way of working?
- Baku consistently continues to shoot with one hand and negotiate with the other. After the victory, Azerbaijan tried to implement the optional points of the agreements and, in that sense, showed haste. This haste is combined with military operations, the purpose of which is to suppress the optional points of the agreement on the Armenian side. The most emphatic example of this approach was the demand to close the Berdzor corridor and start the construction of the Armenian section of the new route, even before the agreed date.
- Igor Kovalev, the special representative of the Russian Foreign Minister on the issues of relations between Azerbaijan and Armenia, is visiting Baku. It is noted that the diplomat will arrive in Yerevan from Baku. Also in the region is Philip Ricker, Senior Adviser on Caucasian Negotiations, Ambassador, and US Co-Chair of the OSCE Minsk Group. What problem are Russia and the USA trying to solve?
- I think we will witness the visit of Russian envoys to the USA and the EU to the region. Riker's appointment and a quick visit to the area are considered bright signs of this. The part will turn into a competitive field for organizing meetings and visits. However, the diplomatic hustle and bustle do not necessarily mean that the solutions will take place at the same speed. The politicization of the region suggests rapprochement and alienation, which implies a stretching of the status quo.