Եվրամիությունը ողջունել է հայ գերիների վերադարձը
Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը ողջունել է հինգ հայ ռազմագերիների ազատ արձակումը:
«Ողջունելի է այսօր Ադրբեջանի կողմից հինգ հայ ձերբակալվածների ազատ արձակման վերաբերյալ լուրը՝ օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում կայացած ղեկավարների հանդիպումից հետո: Կարևոր մարդասիրական ժեստ է և հատկանշական է նաև, որ հանձնումը տեղի է ունեցել առանց միջնորդների», - այդ մասին իր թվիթերյան միկրոբլոգում գրել է Կլաարը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը երեկ երեկոյան հաղորդեց, որ ադրբեջանական կողմը Հայաստանին է վերադարձրել հինգ ռազմագերի: Ավելի վաղ ադրբեջանական լրատվամիջոցները գրել էին, որ Ադրբեջանի  գերագույն դատարանը «մեղմել է Հայաստանի չորս քաղաքացիների դատավճիռները և ազատ արձակել նրանց»։

Евросоюз приветствовал возвращение армянских пленных
Тойво Клаар, специальный представитель ЕС по кризису на Южном Кавказе и в Грузии, приветствовал освобождение пяти армянских военнопленных.
«Новость об освобождении Азербайджаном пятерых армянских задержанных сегодня, после встречи лидеров, состоявшейся в Брюсселе 31 августа, приветствуется. Это важный гуманитарный жест, а также примечательно, что передача прошла без посредников», — написал Клаар в своем микроблоге в Twitter.
Напомним, что накануне вечером Служба национальной безопасности РА сообщила, что азербайджанская сторона вернула в Армению пятерых военнопленных. Ранее азербайджанские СМИ писали, что Верховный суд Азербайджана «смягчил приговоры четырем гражданам Армении и освободил их» .