Ընդդիմությունը հիմա էլ անցել է հանրությանը հավատաքննելու գործին
Նարնիայի երկրի մասին անգլիացի գրող Քալվերթ Լյուիսի հեքիաթի հերոսներից փորսուղ Բորովիկն ասում է. «Մենք՝ գազաններս, չենք փոխվում»։ Բորովիկի այս խոսքերը, թերևս, վերագրելի է ներկա հայաստանյան ընդդիմությանը, որը մեկ ամիս է՝ բողոքի ակցիաներ ու երթեր է իրականացնում մայրաքաղաք Երևանում։ Ընդդիմությունը չի փոխվում, չեն փոխվում նրա գործողությունները, տեքստերը, ասելիքը, ուղերձները։ Բայց, ի տարբերություն Լյուիսի հեքիաթի հերոսների, ընդդիմությունը փոխվելու ռեսուրս չունի։
Իսկ ռեսուրս չունենալը պայմանավորված է կոնկրետ այս ուժերի քաղաքական անցյալի առանձնահատկություններով։ Այդ անցյալի ներկա մարմնավորումն այն հայտարարությունն է, որն ընդդիմությունը պատրաստվում է ներկայացնել հունիսի 3-ի ԱԺ արտահերթ նիստին։ Ընդդիմության մոտեցումն այդտեղ կատեգորիկ է՝ կամ իշխանական պատգամավորները համերաշխություն են հայտնում և ստորագրում դրա տակ, կամ, հրաժարվելու դեպքում, հռչակվում դավաճան։ Փորսուղ Բորովիկի արտահայտության պրոյեկտումը ընդդիմության վրա առավել քան հիմնավոր է այս դեպքում։ Քանզի ընդդիմադիր երկու հիմնական ուժերը անցյալ 20 տարիների ընթացքում իշխանություն-հասարակություն հարաբերությունները կառուցել են բացառապես կատեգորիկ իմպերատիվի շրջանակներում։ Այդպիսին էին իշխանություն լինելու պարագայում, այդպիսին են ընդդիմության դիրքում գտնվելիս։ Բայց եթե իշխանություն լինելու պարագայում այդ մոտեցումը ինչ-որ տեղ կարող էր աշխատել և խափանվեց 2018թ., ապա ընդդիմության հիմնական գործը հանրության հետ է, որի հետ աշխատանքի շնորհիվ հաջորդ ընտրություններում, հնարավոր է, ընդդիմությունը դառնա իշխանություն։
Ընդդիմության ներկայացրած հայտարարության տեքստը իրականությունից կտրված տրամաբանությամբ է շարադրված։ Ընդդիմությունը հիանալի գիտի, որ իշխանական պատգամավորները օբյեկտիվորեն չեն կարող ստորագրել այդ հայտարարությունը։ Այն պարզապես հանգեցնելու է պատային իրավիճակի։ Եվ հենց այդ հաշվարկով էլ գրված է դա։ Իսկ դա բացահայտում է ընդդիմության մեկ այլ նպատակ. Արցախը փրկելու կարգախոսով փողոց դուրս եկած ընդդիմությունը ներկայացնում է հայտարարության տեքստ, որի ստորագրումը բերելու է բանակցային գործընթացի խաթարման։ Եվ իմանալով, որ իշխանությունը չի գնա ստորագրման և նման իրավիճակ ստեղծելուն, ընդդիմությունը քաղաքական դիվիդենտներ է փորձելու քաղել դրանից և շահարկելու է, որ իշխանությունը դավաճան է, քանի որ չստորագրեց հայտարարությունը։
Եվ իշխանության, և հասարակության հետ հարաբերվելիս ընդդիմության հիմնական խոսելաձևը պարտադրանքն է։ Ասվածի մերկապարանոց չլինելն ապացուցելի է հենց ընդդիմության բառամթերքի դիտարկման դեպքում։ Նրանք ընդգծում են, որ իրենց ներկայացրած տեքստի հետ համաձայն լինել-չլինելու վերաբերյալ դիրքորոշում պետք է հայտնեն բոլորը, իրենք գնալու են տնետուն, պարզեն դիրքորոշումները։ Եվ դա այնպես է ներկայացվում, կարծես՝ հայտարարությունը վերին ատյանի ճշմարտություն է կամ Սինայի լեռան վրայից Մովսեսի բերած տասնաբանյան։ Այն հռչակվել է հավատաքննության գլխավոր ատյան՝ համաձայնում ես, ուրեմն հայրենասեր ես, մերժում ես՝ դավաճան ես։ Սա հակասում է ժողովրդավարությանը, քաղաքական և բարոյական բոլոր սկզբունքներին։
Ընդդիմության մեկամսյա գործողությունները, արտաբերած տեքստերը, հունիսի 3-ի ԱԺ արտահերթ նիստին ներկայացվելիք տեքստը նրանց քաղաքական կենսագրության առհավատչյան են, խորհրդային նոմենկլատուրայից ժառանգած պարտադրանքի ինստիտուտի մնացուկը։ Եվ, արդեն որպես ընդդիմություն, անփոփոխ մնալով՝ նրանք անդավաճան շարժվում են դեպի քաղաքական անէացում։

Барсук Боровик, один из героев сказки английского писателя Клайва Льюиса о стране Нарнии, говорит: «Мы, звери, не меняемся». Эти слова Боровика можно отнести к нынешней армянской оппозиции, которая уже месяц проводит акции протеста и шествия в столице Ереване. Оппозиция не меняется, ее действия, тексты, слова, сообщения не меняются. Но, в отличие от героев сказки Льюиса, у оппозиции нет ресурсов для перемен.
А нехватка ресурсов обусловлена особенностями политического прошлого этих конкретных сил. Нынешним воплощением того прошлого является заявление, с которым оппозиция намерена выступить на внеочередном заседании Национального собрания 3 июня. Подход оппозиции там категоричен: либо провластные депутаты выражают солидарность, подписывают ее, либо, в случае отказа, объявляются предателями. Проекция выражения барсука Боровика на оппозицию в данном случае более чем обоснована. Потому что две основные оппозиционные силы на протяжении последних 20 лет строили отношения власти и общества исключительно в рамках категорического императива. Таковыми они были в случае пребывания у власти, такими они и в положении оппозиции. Но если в случае пребывания у власти такой подход мог где-то сработать, то в 2018 году он провалился,
Текст заявления оппозиции написан с оторванной от реальности логикой. Оппозиция прекрасно понимает, что провластные депутаты не могут объективно подписать это заявление. Это просто заведет в тупик. И оно написано именно с таким расчетом. И это раскрывает еще одну цель оппозиции. Оппозиция, вышедшая на улицы с лозунгом спасения Арцаха, представляет текст заявления, подписание которого приведет к срыву переговорного процесса. И зная, что власть не подпишет, для создания такой ситуации оппозиция попытается извлечь из этого политические дивиденды, будет спекулировать на том, что власть предательская, потому что не подписала заявление.
И основным языком оппозиции в общении с властью и обществом – принуждение. Необнаженность сказанного доказуема в случае наблюдения за лексикой оппозиции. Они подчеркивают, что каждый должен высказать позицию, согласны ли они с представленным им текстом, будут ходить по домам, узнавать позиции. И преподносится так, будто это утверждение есть истина высшего суда или десять заповедей, произнесенных Моисеем с горы Синай. Объявлен главный суд веры, если согласен, то ты патриот, если отвергаешь, то предатель. Это противоречит демократии, всем политическим и моральным принципам.
Месячные акции оппозиции, произносимые ими тексты, текст, который будет представлен на внеочередном заседании НС 3 июня, являются гарантами их политической биографии, остатками унаследованного от советской номенклатуры института принуждения. И уже в качестве оппозиции, оставаясь неизменными, они вероломно идут к политическому уничтожению.