ՌԴ-ն պատրաստ է համակողմանի աջակցություն ցուցաբերել բանակցային գործընթացին
ՌԴ ԱԳ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին՝ հայտարարելով. «Մենք անհանգստացած ենք տարածաշրջանում՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի առանձին հատվածներում առկա իրավիճակով»:
Նրա խոսքով՝ «Մարտի սկզբից արձանագրում ենք հրադադարի պահպանման պարբերական խախտումներ: Ռուսական խաղաղապահ զորակազմն իր պատասխանատվության գոտում համապատասխան միջոցներ է ձեռնարկում՝ կայունության պահպանման և իրադրության կառավարման համար: Այդ ջանքերի շնորհիվ մարտի 13-ից զինված միջադեպեր չեն արձանագրվում»։
Զախարովան նշել է, որ Մոսկվան հանդես է գալիս սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի արագ մեկնարկի օգտին՝ երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծմամբ. «Մենք տեղյակ ենք հումանիտար բարդ իրադրության մասին՝ կապված գազատարի վթարի հետ: Կապի մեջ ենք Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ՝ այդ խնդրի կարգավորման նպատակով: Մեր դիրքորոշումն այն է, որ պետք է խուսափել քայլերից, որոնք կարող են խնդիրներ ստեղծել բնակիչների, քաղաքացիական անձանց համար և կվատթարացնեն առանց այն էլ բարդ հումանիտար իրավիճակը»։
Անդրադառնալով խաղաղության պայմանագրի շուրջ երկխոսություն սկսելու վերաբերյալ Երևանից և Բաքվից հնչող հայտարարություններին, Զախարովան ողջունել է կողմերի դիրքորոշումը։ Նա վերահաստատել է Ռուսաստանի համակողմանի աջակցությունը նման բանակցային գործընթացին. «Ինչ վերաբերում է բանակցությունների, խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավոր ժամկետներին, դրա մասին խոսելը դեռ վաղ է»:

Россия готова оказать всестороннюю поддержку переговорному процессу
Официальный представитель МИД России Мария Захарова коснулась ситуации на армяно-азербайджанской границе. «Мы обеспокоены ситуацией на отдельных участках армяно-азербайджанской границы в регионе».
По ее словам, «с начала марта мы фиксируем регулярные нарушения режима прекращения огня. Российские миротворческие силы принимают соответствующие меры в зоне своей ответственности для поддержания стабильности и управления ситуацией. Благодаря этим усилиям с 13 марта не зарегистрировано ни одного вооруженного инцидента».
Захарова отметила, что Москва выступает за скорейшее начало процесса демаркации путем создания двусторонней комиссии. «Мы знаем о сложной гуманитарной ситуации в связи с аварией на газопроводе. Мы находимся в контакте с Арменией и Азербайджаном для решения этого вопроса. «Наша позиция заключается в том, что мы должны избегать шагов, которые могут создать проблемы для мирных жителей, и ухудшить и без того сложную гуманитарную ситуацию».
Касаясь сделанных из Еревана в Баку заявлений о начале диалога по мирному соглашению, Захарова приветствовала позицию сторон. Она подтвердила всестороннюю поддержку Россией переговорного процесса. «Что касается возможных сроков переговоров и подписания мирного соглашения, то об этом пока рано говорить»