«Հայաստանի տարածքից որևէ միլիմետր հող չի հանձնվել»․ Արմեն Գրիգորյան
Սահմանազատման գործընթացի հերթական փուլը հաջող է անցել։ Հայաստանի տարածքից որևէ միլիմետր հող չի հանձնվել, Հանրայինի եթերում հայտարարել է ՀՀ անվտանգության քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Իրականության մեջ մենք ստանում ենք այն, ինչ Հայաստանինն է և սահման ենք գծում։ Սա հնարավորությունների մեջ լավագույն հնարավորությունով լուծումն է։
Գազատարն անցնում է ՀՀ տարածքով, նման խնդիր չունենք։ Կիրանցում ճանապարհի մասով լուծումներ ունենք։ Այս պահին ճանապարհի խնդիր չկա, երկարաժամկետ ինչ խնդիրներ էլ լինեն, լուծելու ենք։ Կիրանցում 4 շինություն կա, որոնք 1976թ․ քարտեզով չեն մնում ՀՀ-ին՝ մեկը տուն է, երկրորդը կացարան, երրորդը չաշխատող խանութ-վագոն, չորրորդը ավտոտնակ»,- նշել է Գրիգորյանը։
Պատասխանելով հարցին՝ մտավախություն չկա, թե Ադրբեջանը կարող է խախտել պայմանավորվածությունները, ինչպես նոյեմբերի 9-ի պարագայում է, Գրիգորյանը պատասխանել է․ «Նոյեմբերի 9-ի համաձայնագիրը որոշակի առանձնահատկություններ ուներ, կար ՌԴ-ի մասնակցությունն ակտին։ ՌԴ-ն երբ սկսեց 2022թ․-ից այլ գործողություններով զբաղվել, մեր տարածաշրջանում այլ արդյունք ստացվեց»։

«Ни один миллиметр земли с территории Армении не был сдан». Армен Григорян
Очередной этап процесса демаркации прошел успешно. Ни один миллиметр земли с территории Армении не был сдан, заявил в эфире Общественного телевидения секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян.
«Фактически мы получаем то, что принадлежит Армении, и проводим границу. Это лучшее решение среди возможных.
Газопровод проходит по территории Армении, у нас нет такой проблемы. У нас есть решения относительно подъездной дороги. На данный момент проблем с дорогой нет, любые проблемы мы решим в долгосрочной перспективе. В Киранце расположены 4 здания, построенные в 1976 году. По карте они не остаются в РА: один - дом, второй - жилое помещение, третий - неработающий магазин-вагон, четвертый - гараж", - отметил Григорян.
Отвечая на вопрос, нет ли опасений, что Азербайджан может нарушить договоренности, как это было 9 ноября, Григорян ответил: "Соглашение от 9 ноября имело определенные особенности, в нем было участие Российской Федерации. Когда РФ с 2022 года начала заниматься другими делами, в нашем регионе был получен другой результат».