ԵԱՀԿ նախագահը կայցելի Երևան և Բաքու
2023թ. ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի արտաքին գործերի նախարար Բույար Օսմանին երկու առանձին հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Զրույցների թեման իրավիճակն է Հարավային Կովկասում՝ հատուկ շեշտելով Լաչինի միջանցքի հարցը։
Նախարար Օսմանին ընդգծել է, որ ուշադիր հետևում է Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ Նա իր մտահոգությունն է հայտնել քաղաքացիական բնակչության առօրյա կյանքի վրա դրա ազդեցության հարցերին։ Օսմանին բոլոր կողմերին կոչ է արել թուլացնել լարվածությունը և մտնել կառուցողական և արդյունավետ երկխոսության մեջ։
Նախագահ Օսմանին գնահատել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության ամրապնդման և հարաբերությունների կարգավորման միջոցառումները, որպես ԵԱՀԿ գործիքակազմի մաս, առանցքային տարրեր են ընթացիկ խնդիրների հաղթահարման համար, որոնք տեղում ազդում են մարդկանց վրա:
Այս համատեքստում ԵԱՀԿ գործող նախագահ Օսմանին վերահաստատել է անձնական փոխգործակցության իր պատրաստակամությունը՝ օգնելու մեղմել լարվածությունը և նպաստել կայուն խաղաղության հասնելու ջանքերին: Նա նաև հայտարարել է, որ հետագա առանձին այցեր կկատարի Հայաստան և Ադրբեջան։

Председатель ОБСЕ посетит Ереван и Баку
В 2023 году действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Северной Македонии Бужар Османи провел два отдельных телефонных разговора с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном и министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым. Тема переговоров – ситуация на Южном Кавказе, с особым акцентом на вопрос Лачинского коридора.
Министр Османи подчеркнул, что внимательно следит за ситуацией вокруг Лачинского коридора. Он выразил озабоченность по поводу его воздействия на повседневную жизнь гражданского населения. Османи призвал все стороны ослабить напряженность и вступить в конструктивный и эффективный диалог.
По оценке президента Османи, меры по укреплению доверия и нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном в рамках инструментария ОБСЕ являются ключевыми элементами для преодоления текущих проблем, затрагивающих людей на местах.
В этом контексте Действующий председатель ОБСЕ Османи подтвердил свою готовность к личному общению, чтобы помочь снизить напряженность и внести свой вклад в усилия по достижению устойчивого мира. Он также сообщил, что совершит дальнейшие отдельные визиты в Армению и Азербайджан.