Իրանից Հայաստան արտահանումը աճել է 37%-ով
Իրանի արտահանումը Հայաստան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 37%-ով։ Այս մասին հայտարարել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբաս Զոhուրին։ Իրանը Հայաստանը համարում է անվտանգ և հուսալի հաղորդակցության կամուրջ՝ ԵԱՏՄ և ԵՄ երկրների հետ առևտրային հարաբերություններ հաստատելու համար։
Դեսպանի խոսքով ԵԱՏՄ երկրներ ապրանքների արտահանման համար Հայաստանի արտոնյալ սակագինը իրանցի գործարարներին թույլ կտա ներկա գտնվել նման շուկաներում:
Զոխուրին նշել է, որ մի քանի կարևոր նախագծեր են դրված Իրանի և Հայաստանի միջպետական հանձնաժողովի օրակարգում: «Իրանի արտահանման ծավալը Հայաստան ներկայումս հասել է 560 մլն դոլարի, և մենք նախատեսում ենք ավելացնել այն մինչև 1 մլրդ դոլար»,-հավելել է դեսպանը:

Экспорт из Ирана в Армению увеличился на 37%
Экспорт Ирана в Армению увеличился на 37% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом сообщил посол Ирана в Армении Аббас Зоури. Иран считает Армению безопасным и надежным коммуникационным мостом для налаживания торговых отношений со странами ЕАЭС и ЕС.
По словам посла, льготный тариф Армении на экспорт товаров в страны ЕАЭС позволит иранским бизнесменам присутствовать на таких рынках.
Зоури отметил, что в повестке дня межгосударственной комиссии Ирана и Армении находится несколько важных проектов. "Объем экспорта Ирана в Армению в настоящее время достиг 560 миллионов долларов, и мы планируем увеличить его до 1 миллиарда долларов", - добавил посол.