Իրանը մտադիր է ՌԴ-ի հետ արբանյակների համատեղ արտադրություն սկսել
Իրանը ձեռնամուխ կլինի Ռուսաստանի հետ արբանյակների համատեղ արտադրություն հիմնելուն։ Այս մասին Թեհրանում հայտնել Է Իրանի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Իսա Զարեպուրը։
Նա տեղեկություններ է հաղորդել նախօրեին Ղազախստանի «Բայկոնուր» տիեզերակայանից Ռուսաստանի կողմից արձակված «Հայամ» արբանյակի մասին: Այն ուղեծիր է դուրս բերվել «Սոյուզ-2.1 Բ» հրթիռակրի օգնությամբ։ Զարեպուրն ասել է, որ արբանյակը ուղեծիր է դուրս եկել 500 կմ հեռավորության վրա, իսկ արբանյակից ազդանշանն արդեն ստացվել է չորս անգամ:
Գերատեսչության ղեկավարը հայտնել է, որ արբանյակը Իրանի պատվերով պատրաստել է Ռուսաստանը: «Ռուսական կողմի հետ «Հայամ» արբանյակի արձակման շուրջ երկար բանակցություններ են անցկացվել։ Իրանը Ռուսաստանի հետ կստեղծի այդ արբանյակի երկրորդ, երրորդ և չորրորդ տարբերակների արտադրության համատեղ հոսքագիծը»,-ասել է նախարարը։

Иран намерен начать совместное производство спутников с Россией
Иран начнет налаживать совместное производство спутников с Россией. Об этом в Тегеране заявил министр связи и информационных технологий Ирана Иса Зарепур.
Он сообщил информацию о спутнике "Хаям", запущенном вчера Россией с космической станции "Байконур" в Казахстане. Выведен на орбиту с помощью ракеты-носителя "Союз-2.1Б". Зарепур сказал, что спутник вышел на орбиту на расстоянии 500 км, и сигнал со спутника уже был получен четыре раза.
Глава ведомства сообщил, что спутник изготовлен Россией по заказу Ирана. «С российской стороной велись длительные переговоры по запуску спутника «Хаям». Иран и Россия создадут совместную сборочную линию по производству второй, третьей и четвертой версий этого спутника", - сказал министр.