Ճապոնիայի ռազմածովային ուժերը ստացել են նոր տեսակի սուզանավ
«Չորեքշաբթի Ճապոնիայի ռազմածովային ուժերում պաշտոնապես ընդունվել է նոր տեսակի «Taigei» սուզանավը։ Դրոշի բարձրացման արարողությունը տեղի է ունեցել Յոկոսուկա ռազմածովային բազայում՝ Տոկիոյի ծովածոցի մուտքի մոտ», - հայտնում է Kyodo գործակալությունը։ «Թայգեյը» (Մեծ կետ) ճապոնական նավատորմի 22-րդ գրոհային սուզանավն է։ Սա նոր տիպի դիզելային-էլեկտրական սուզանավ է՝ առաջինն իր շարքում։
Նա ունի 3000 տ տարողություն և 84 մ երկարություն: Taigei-ը համալրված է նոր տեսակի լիթիում-իոնային մարտկոցով, որը, ինչպես ասում են, զգալիորեն մեծացրել է ջրի տակ անընդհատ մնալու կարողությունը: Այն նաև բնութագրվում է բարձրացված աղմուկով։ Անձնակազմը մոտ 70 հոգի է։ Սուզանավը զինված է տորպեդներով և բարձր ճշգրտության հականավային «Հարփուն» հրթիռներով։ «Yomiuri» թերթի տվյալներով՝ ապագայում սուզանավերը կարող են համալրվել նաև թևավոր հրթիռներով, որոնց հեռահարությունը կարող է հասնել 1000 կմ-ի։

ВМС Японии получили подводную лодку нового типа
Церемония поднятия флага состоялась на военно-морской базе Йокосука у входа в Токийский залив, сообщает информационное агентство Kyodo. «Тайгей» («Большой кит») — 22-я ударная подводная лодка ВМС Японии.
Это дизель-электрическая подводная лодка нового типа, первая в своей серии. Он имеет грузоподъемность 3000 тонн и длину 84 метра. Taigei оснащен литий-ионным аккумулятором нового типа, который, как говорят, значительно увеличил способность оставаться под водой.
Характеризуется повышенным шумом. Персонал около 70 человек. Подводная лодка вооружена торпедами и высокоточными противокорабельными ракетами «Гарпун». По данным газеты Yomiuri, в будущем подводные лодки могут быть оснащены корабельными ракетами с дальностью до 1000 км.