Եվրամիությունը փակել է Ռուսաստանի համար օդային տարածքը
Եվրամիությունը որոշում է ընդունել՝ փակել Ռուսաստանի համար օդային տարածությունը: Այդ մասին ասված է փետրվարի 28-ին՝ ԵՄ պաշտոնական հաղորդագրության մեջ: «Արգելվում է Ռուսաստանի ավիափոխադրողների կողմից շահագործվող ցանկացած օդանավի, Ռուսաստանում գրանցված ցանկացած օդանավի կամ Ռուսաստանում չգրանցված ցանկացած այլ օդանավերի (որոնք Ռուսաստանի ցանկացած ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի սեփականությունն են և/կամ վարձված են նրանց կողմից, կամ վերահսկվում են Ռուսատանի ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի կողմից) վայրէջքը, թռիչքը Եվրամիության տարածքի վրայով», - նշված Է փաստաթղթում:
Դրա հետ մեկտեղ նշված է, որ «իրավասու մամինները կարող են օդանավին թույլատրել՝ վայրէջք կատարել, թռչել կամ անցնել ԵՄ-ի տարածքի վրայով այն դեպքում, եթե նման կարգի վայրէջքը, թռիչքը կամ անցաթիռն անհրաժեշտ են հումանիտար կամ ցանկացած այլ նպատակների համար, որոնք համապատասախնում են սույն կանոնակարգին»: Ավելի վաղ Եվրամիության 27 երկրների արտգործնախարարները հավանություն էին տվել ԵՄ օդային տարածության լիակատար փակմանը ռուսասատանյան ինքնաթիռների համար․ հաղորդել Է ТАСС-ը:

Евросоюз закрыл воздушное пространство для России
Евросоюз принял решение закрыть свое воздушное пространство для России. Об этом говорится в официальном заявлении ЕС от 28 февраля. «Запрещается посадка любых воздушных судов, эксплуатируемых российскими авиаперевозчиками, любых воздушных судов, зарегистрированных в России, или любых других воздушных судов, не зарегистрированных в России (принадлежащих или арендованных любым российским физическим или юридическим лицом, или контролируемых российским физическим или юридическим лицом), — говорится в документе.
В нем также говорится, что «компетентные органы могут разрешить воздушному судну приземляться или летать над территорией ЕС, если такая посадка или полет самолета необходимы для гуманитарных или любых других целей, соответствующих данному регламенту». Ранее главы МИД 27 стран-членов ЕС одобрили полное закрытие воздушного пространства ЕС для российских самолетов ․ сообщает ТАСС