Ցուցարարներին միացել ենք պահի ազդեցության տակ, որի համար զղջում ենք. զինվորականների ուղերձը (տեսանյութ)
ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունից ստացվել է հաղորդում այն մասին, որ 2024թ. ապրիլի 26-ին` ժամը 23:30-ի սահմաններում, համացանցում շրջանառված տեսագրությունների ուսումնասիրությունից պարզ է դարձել, որ նույն ժամի սահմաններում ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի մի խումբ զինծառայողներ միացել են Տավուշի մարզի Կիրանց-Ոսկեպար ավտոճանապարհին քաղաքական դրդապատճառներով խմբված ցուցարարներին՝ հայտարարելով, որ վայր են դրել զենքերը՝ ի նկատի ունենալով, որ հրաժարվում են կատարել զինվորական ծառայության առանձին պարտականությունները և տվյալ պահից, փաստացի դադարեցնելով դրանց կատարումը, միացել են ցուցարարներին:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 529-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի և 46-529-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2024թ. ապրիլի 26-ին ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայողներ՝ սպա Ա.Չ.-ն և ենթասպա Ֆ.Բ.-ն, համացանցից տեղեկանալով Ոսկեպար-Կիրանց ավտոճանապարհին խմբված ցուցարարների և ոստիկանության միջև տեղի ունեցած միջադեպի մասին, առաջարկել են նույն զորամասի զինծառայողներ՝ ենթասպա Ա.Դ.-ին, շարքային կազմի պայմանագրային զինծառայողներ Ա.Ա.-ին, Ա.Բ.-ին, Գ.Ս.-ին, Ա.Բ.-ին, Կ.Ս.-ին, Է.Մ.-ին, Դ.Զ.-ին, Ս.Մ.-ին, Ա.Գ.-ին. Հ.Ղ.-ին, Ա.Հ.-ին և Գ.Թ.-ին մեկնել տվյալ տեղանք՝ տեղում իրավիճակին ծանոթանալու համար, սակայն տեղ հասնելուն պես՝ անսպասելիորեն ցուցարարներից ոմանք հայտարարել են, թե իբր իրենք միացել են նրանց և վայր են դրել զենքերը, իսկ տեղում գտնվող լրագրողները սկսել են նկարահանել իրենց: Հասկանալով, որ տեղում որևէ արտառոց իրավիճակ չկա՝ կարճ ժամանակ անց հեռացել են խմբված ցուցարարների մոտից:
Քրեական վարույթով կազմվել է քննչական խումբ, իրականացվում են անհետաձգելի քննչական և այլ վարութային գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները և դեպքին առնչություն ունեցող անձանց շրջանակը պարզելու նպատակով:
ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտարարում է, որ ցուցաբերելու է հետևողականություն և զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված յուրաքանչյուր հանցագործության դեպքով կատարելու է ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված իր գործառույթները:
Միաժամանակ հորդորում ենք ՀՀ պաշտպանության նախարարության պայմանագրային և պարտադիր ժամկետային զինծառայողներին՝ խստորեն պահպանել ՀՀ օրենսդրության, այդ թվում՝ զինվորական կանոնադրությունների պահանջները, բարեխղճորեն կատարել զինվորական ծառայության իրենց պարտականությունները, դրսևորել զսպվածություն և չտրվել առանձին անձանց սադրանքներին, մանիպուլյատիվ հայտարարություններին և քաղաքական կոչերին:

Мы присоединились к протестующим под влиянием момента, о чем сожалеем. Послание военных (видео)
Из военной полиции Минобороны РА поступило сообщение, что 26 апреля около 23:30 из изучения распространенных в Интернете видеороликов стало ясно, что примерно в это же время к протестующим присоединилась группа военнослужащих N-й воинской части Минобороны РА. Собравшиеся по политическим мотивам на трассе Киранц-Воскепар в Тавушской области, заявили, что военнослужащие сложили оружие, а значит, отказываются от выполнения отдельных обязанностей военной службы, и с этого момента, фактически прекратив свою службу, присоединяются к протестующим.
В связи с происшествием в отдел по расследованию особо важных дел Главного военного следственного управления Следственного комитета РА в соответствии с пунктами 1 и 2 части 2 статьи 529 и частями 1 и 2 части 2 статьи 46-529 и 2 УК РА По результатам предварительного расследования уголовного дела, возбужденного с учетом особенностей пунктов, установлено, что 26 апреля 2024 года  военнослужащие N воинской части Минобороны РА офицер А.Ч и младший офицер Ф.Б., узнав из Интернета об инциденте между протестующими и полицией, собравшимися на автодороге Воскепар-Киранц. , предложили военнослужащим той же воинской части, младшему офицеру А.Д., рядовым контрактникам А.А, А.В, Г.С, А.В, К.С, Э.М , Д.З., С.М., А.Г. Х.К., А.Х. и Г.Т. направится в заданное место, чтобы ознакомиться с обстановкой на месте, но, доехав до места, неожиданно некоторые из протестующих заявили, что те присоединились к ним и сложили оружие, а журналисты на месте начали снимать. Поняв, что никакой чрезвычайной ситуации нет, они через некоторое время покинули группу протестующих.
В уголовном производстве сформирована следственная группа, проводятся неотложные следственные и другие оперативные действия с целью выяснения обстоятельств дела и круга лиц, участвующих в деле.
Следственный комитет РА заявляет, что будет проявлять последовательность и выполнять свои функции, предусмотренные законодательством РА, в каждом случае преступления против порядка прохождения военной службы.
В то же время мы призываем призывников Министерства обороны РА по контракту и по призыву строго соблюдать требования законодательства РА, в том числе воинского устава, добросовестно выполнять свои обязанности по военной службе, проявлять сдержанность и не поддаваться на провокации, манипулятивные действия. заявления и политические призывы частных лиц.