Հայ զինծառայողների գնդակահարության նոր ապացույցը բավականին ուժեղ է
- Հայ զինծառայողների գնդակահարության փաստով Ադրբեջանի դեմ նոր դիմումներ պետք է ներկայացվեն Եվրոպական և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարաններ։ Այս հարցում ի՞նչ ընթացակարգ է գործելու, և ի՞նչ ժամկետներում  կարելի է ակնկալել իրավական ակտ։
- Բոլոր դեպքերում իրավական գործընթացները տևում են նվազագույնը 5-6, առավելագույնը՝ 10-15 տարի։ Կարելի է ակնկալել շտապ արձագանք դատարանի կողմից, բայց վերջնական լուծումը տարիներ կտևի։ Շտապ և ՄԻԵԴ-ը, և Հաագայի դատարանը կարձագանքեն, բայց դա կլինի սովորական ընթացակարգի շրջանակներում։ Ուղղակի այս նոր ապացույցը բավականին ուժեղ և որակապես այլ հարթության արդյունքի ապացույց է։
-Ադրբեջանի դեմ ի՞նչ մեխանիզմներ են գործելու, երբ դատարանները պատերազմական հանցագործության հիմքով վճիռ կայացնեն։
-Դժվար է ասել՝ այս ամենը կհանգեցնի քաղաքական պատասխանատվության, թե ոչ։ Բայց իրավական պատասխանատվության կհանգեցնի։
-Ի՞նչ ասել է իրավական պատասխանատվություն։
-Դատական ակտ, որը հանգեցնելու է խախտման փաստի ճանաչման, փոխհատուցման տրամադրում, քրեական հետապնդում իրականացնելու պարտավորություն։ Մենք այստեղից կարող ենք համընդհանուր իրավազորության մեխանիզմները գործի դնել, որպեսզի տվյալ անձանց և նրանց հրամանատարներին միջազգային տարբեր հարթակներում պատասխանատվության ենթարկեն։ Այսինքն, տարբեր պետություններ նրանց պատասխանատվության ենթարկելու պարտավորություն ստանձնեն։
-ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը հայտարարել է, որ նաև ադրբեջանցիների դեմ հայկական կողմի վայրագությունների մասին փաստեր է ստացել։ Արդյո՞ք հնարավոր է ՀՀ դեմ Ադրբեջանը նման հայցեր ներկայացնի։
-Ադրբեջանը ՀՀ-ի դեմ հայցեր ներկայացրել է և միջազգային դատարան, և Հաագայի դատարան։ Այլ հարց է, թե դրանք որքան են խոսուն։ Օրինակ, տեսանյութում առկա հանցագործության պես ապացույցներ ադրբեջանցիները ունե՞ն, թե՞ ոչ։
-Այդ տեսանյութում առկա հանցագործությանը համազո՞ր ապացույցներ։
-Այո, համազոր, որովհետև ադրբեջանցիները սովորաբար աշխատում են ստեղծել հայելային վիճակ։ Դա նրանց ձեռագիրն է։ Բայց, օրինակ, Եվրոպական դատարանում Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի 6 վճռի դեմ Ադրբեջանն ունի միայն 1 վճիռ՝ ընդդեմ Հայաստանի։ Եվ այդ 6 վճիռները տարբեր փաստական հանգամանքներ, տարբեր կոնտեքստներ են, որը խոսում է այն մասին, որ սա պետական քաղաքականություն է։

The new evidence of the shooting of Armenian service members is quite strong
- New applications against Azerbaijan regarding the shooting of Armenian service members should be submitted to the European and UN International Courts of Justice. What procedure will be used in this matter, and in what terms can we expect a legal act?
- In all cases, legal processes last at least 5-6, at most 10-15 years. One can expect an urgent response from the court, but the final solution will take years. The ECHR and the Hague Court will respond immediately, but it will be within the framework of the usual procedure. This new proof is quite strong and qualitatively evidence of the result of another dimension.
- What mechanisms will work against Azerbaijan when the courts make a verdict based on war crimes?
- It is difficult to say whether all this will lead to political responsibility. But it will lead to legal obligations.
- What does legal responsibility mean?
- A judicial act will lead to recognition of the fact of violation, provision of compensation, and obligation to carry out criminal prosecution. From here, we can put the mechanisms of universal jurisdiction into action so that these persons and their commanders are held accountable on various international platforms. In other words, different states should undertake the obligation to bring them to justice.
- EU special representative Toivo Klaar stated that he also received facts about the atrocities of the Armenian side against the Azerbaijanis. Is it possible for Azerbaijan to file such claims against Armenia?
-Azerbaijan filed lawsuits against RA both at the International Court and the Hague Court. How eloquent they are is another question. For example, do the Azerbaijanis have evidence of the crime in the video or not?
- Is there any evidence in that video that is compatible with the crime?
- Yes, equally powerful because Azerbaijanis usually work to create a mirror state. It is their handwriting. But, for example, against six judgments of Armenia against Azerbaijan in the European Court, Azerbaijan has only one judgment against Armenia. And those six judgments are different factual circumstances and contexts, indicating that this is a state policy.