«Փեթակ»-ի տնօրենը ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության
ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմինը ՀՀ օրենսդրությամբ հրավտանգ ապրանք, հրագործական արտադրանք հաշվառելու իրավասություն չունի։ Այս մասին Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի մամուլի քարտուղար Ելենա Զոհրաբյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք ՔՏՀԱ տեսչականի աշխատակիցները հաշվառել են, թե «Փեթակ» տոնավաճառում որքան հրավտանգ ապրանք կա։
«Քանի որ ՔՏՀԱ տեսչական մարմինը հրավտանգ ապրանք հաշվառելու իրավասություն չունի, ուստի չի կարող նաև նշել դրա ծավալները»,- ասաց Ելենա Զոհրաբյանը։
Հարցին՝ ի՞նչ գործողություններ են ձեռնարկվել կամ ձեռնարկվելու անվտանգության կանոնների պահպանման ուղղությամբ, Զոհրաբյանը մանրամասնեց՝ տեսչական մարմնի ղեկավարի՝ 10․06․2021թ. հանձնարարագրի հիման վրա 2021թ. հունիսի 14-18-ը ներառյալ Երևանի Արշակունյաց 17ա հասցեում գտնվող «Փեթակ» ՍՊԸ-ում իրականացվել է դիտարկում և հետազոտություն տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության օրենսդրական պահանջների պահպանման վերաբերյալ։
«Արդյունքում «Փեթակ» ընկերության տնօրենը հրդեհային անվտանգության կանոնների, քաղաքաշինական նորմերի խախտումների հիմքով ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության՝ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 187-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։ Ընկերությանը տրվել են նաև խախտումները վերացնելու կարգադրագրեր՝ հստակ ժամկետներով։ Կարգադրագրի վերջին ժամկետ է սահմանվել 2022 թ․ հուլիսի 23-ը։ ՀՀ ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի ղեկավարի հանձնարարագրով օգոստոսի 22-25-ը «Փեթակ» ՍՊԸ-ում կատարվում են կրկնակի դիտարկում և հետազոտություն»,- տեղեկացրեց տեսչական մարմնի մամուլի քարտուղար Ելենա Զոհրաբյանը։
Հիշեցնենք՝ օգոստոսի 14-ին  «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհվեց 16 մարդ, անհետ կորած է համարվում 1 քաղաքացի։ Իսկ արդեն այսօր ԱԻՆ-ը հայտարարեց որոնողափրկարարական աշխատանքները դադարեցնելու մասին։

The director of "Petak" was subjected to administrative responsibility.
According to the RA legislation, the RA urban planning, technical, and fire safety inspection body does not have the authority to register fire-hazardous goods and fireworks. Elena Zohrabyan, the press secretary of the inspection body of the RA CCFS, said this in a conversation with Radar Armenia, answering the question of whether the CCFS inspectors have calculated how many flammable products are in the "Petak" fair.
"Since the CCFS inspection body does not have the authority to count flammable goods, it cannot specify its volumes," said Elena Zohrabyan.
To the question: what actions have been taken or will be taken in the direction of compliance with safety rules, Zohrabyan elaborated: the head of the inspection body, on 10.06.2021. 2021 based on the order June 14-18, inclusive, at "Petak" LLC, located at Arshakunyats 17a, Yerevan, observation, and research were carried out regarding compliance with technical and fire safety legislative requirements.
"As a result, the director of "Petak" company was subjected to administrative responsibility based on the violations of fire safety rules, urban development norms, according to the characteristics of part 1 of Article 187 of the Code of Administrative Offenses. The company was also given orders to eliminate the violations with clear deadlines. The last term of the order was set for 2022. July 23. On August 22-25, on the instructions of the head of the inspection body of the RA CCFS, a double observation and investigation are being carried out at "Petak" LLC," informed the press secretary of the inspection body, Elena Zohrabyan.