28 տարեկանում՝ 6 անշարժ գույք. ինչ է հայտարարագրել Աննա Մկրտչյանը
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը մի քանի անշարժ գույքի սեփականատեր է դարձել վերջին տարիներին։ Այս մասին Radar Armenia-ն տեղեկացավ պատգամավորի՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրից։
Մկրտչյանը պատգամավոր է ընտրվել 2021-ի ԱԺ արտահերթ ընտրությունների արդյունքներով։ Այսպիսով, 28-ամյա պատգամավորը հայտարարագրել է 6 անշարժ գույք։ Հետաքրքիր է՝ քանի՞ 28-ամյա երիտասարդ Հայաստանում կարող է, տարբեր տեղերում իրավախորհրդատու և մասնագետ աշխատելով, նման ունեցվածքի տեր դառնալ՝ վերածվելով, միջնադարյան տերմինոլոգիայով ասած, «կալվածատիրոջ»։
• Համատեղ սեփականությամբ մեկ շինություն Կոտայքի Քասախ գյուղում։ Ձեռք է բերվել 2009 թվականին, երբ Մկրտչյանը 15 տարեկան է եղել։ Ձեռք բերման եղանակը նշված չէ։
• Միանձնյա սեփականությամբ հողամաս Քասախում, գնել է 2020-ին։
• Միանձնյա սեփականությամբ հողամաս Երևանի Դավթաշեն շրջանում, գնել է 2020-ին։
• 3 տարբեր հողամաս Քասախում, որ գնել է 2021-ին։
Մկրտչյանը հայտարարագրել է 1 շարժական գույք։
• 2021-ի արտադրության KIA մակնիշի ավտոմեքենա։ Գնել է 2021 թվականի ապրիլի 13-ին։ Արժեքը՝ 2 մլն դրամ։
Պատգամավորն ունի նաև կանխիկ գումար.
• 2 մլն դրամ
• 6000 դոլար
• 3000 եվրո
Մկրտչյանը 2021-ի ընթացքում, որպես եկամուտ, հայտարարագրել է ԱԺ-ից ստացած աշխատավարձը.
• 4 մլն 569 հզ դրամ
2020-ի ընթացքում, երբ Մկրտչյանը 2 հողամաս է գնել, աշխատել է PRIME LAW իրավաբանական ընկերությունում՝ որպես իրավախորհրդատու (2019-2020թթ.): Նույն ժամանակահատվածում եղել է ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի աշխատակազմի իրավաբանական վարչության առաջատար մասնագետ:
Պատգամավորի հայրը՝ Արա Մկրտչյանը, 25 տարի ղեկավարել է Քասախը, որտեղ դուստրը մի քանի անշարժ գույք ունի։ Պատգամավորի հայրը 2021-ի նոյեմբերից կալանավորված է։ Մկրտչյանի ենթադրյալ չարաշահումները հիմնականում վերաբերում են հողատարածքների օտարմանը կամ վարձակալությամբ տրամադրելուն։ Դրանց հետևանքով տարբեր անձանց հասցված վնասը, ըստ իրավապահների, կազմում է մի քանի տասնյակ միլիոն դրամ։

6 объектов недвижимости в 28 лет. Что задекларировала депутат Анна Мкртчян?
Анна Мкртчян, член оппозиционной фракции «Честь имею» Национального собрания, за последние годы стала обладательницей нескольких объектов недвижимости. Об этом Radar Armenia стало известно из декларации о доходах депутата, поданного в Комитет по предотвращению коррупции.
Мкртчян избрана депутатом по результатам внеочередных выборов в Национальное собрание 2021 года. Таким образом, 28-летний депутат задекларировал 6 объектов недвижимости. Интересно, сколько 28-летних в Армении могут стать обладателями такого имущества, работая юрисконсультами и специалистами в разных местах, став, по средневековой терминологии, «землевладельцами»?
Одно здание в совместной собственности в селе Касах Котайка. Приобрела в 2009 году, когда ей было 15 лет. Способ приобретения не указан.
В 2020 году она купила участок земли в частной собственности в Касахе.
В 2020 году она купила частную землю в Давташенском районе Еревана.
3 разных участка земли в Касахе, которые она купил в 2021 году.
Мкртчян задекларировала 1 движимое имущество.
Автомобиль КИА 2021 года. Куплен 13.04.2021. Стоимость составляет 2 млн драмов.
У депутата также есть и наличные средства.
2 млн драмов
6000 долларов
3000 евро
Полученную от Национального собрания зарплату Мкртчян задекларировала доходом в 2021 году.
4 млн 569 тыс драмов
В течение 2020 года, когда Мкртчян купила 2 земельных участка, она работал в юридической фирме PRIME LAW юридическим консультантом (2019-2020). В этот же период был ведущим специалистом юридического отдела аппарата Комитета по этике высших должностных лиц Республики Армения.
Отец депутата, Ара Мкртчян, уже 25 лет управляет Касахом, где его дочери принадлежит несколько объектов недвижимости. Отец депутата находится под стражей с ноября 2021 года. Предполагаемые злоупотребления Мкртчяна в основном связаны с отчуждением арендой земли. По данным правоохранительных органов, ущерб, причиненный в результате его действий разным людям, составляет несколько десятков миллионов драмов.