540 գրամ քաշով ծնված երեխան դուրս է գրվել հիվանդանոցից
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից տեղեկացնում են, որ 540 գրամ քաշով ծնված և առողջական խնդիրները հաղթահարած երեխան դուրս է գրվեց հիվանդանոցից :
Դուրսգրման արարողությանը ներկա է եղել առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախարարը նկատել է, որ  հետծննդյան ճիշտ խնամքի և բուժօգնության շնորհիվ  540 գրամ ծնված փոքրիկը դուրս է գրվում 3 կգ 700 գրամ քաշով` առանց առողջական որևէ բարդության:
Այցի շրջանակներում Անահիտ Ավանեսյանը շրջել է կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքում, այցելել արտամարմնային բեղմնավորման բաժանմունք:
Նախարարը նշել է, որ «Անպտղության հաղթահարման ծրագիրը» մեծ արձագանք է գտել հանրության շրջանում, ծրագրի շահառուներն են նաև 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողները:

Армянские медики выходили малыша весом 540 граммов и выписали из больницы
Министерство здравоохранения РА сообщает, что ребенок, родившийся весом 540 граммов, преодолел проблемы со здоровьем и выписан из больницы.
На церемонии выписки присутствовала министр здравоохранения Анаит Аванесян.
Министр отметила, что благодаря надлежащему послеродовому уходу и медицинскому обслуживанию ребенок, рожденный с массой тела 540 граммов, весит 3 кг и 700 граммов.
В рамках визита Анаит Аванесян осмотрела реанимационное отделение центра, побывала в отделении экстракорпорального оплодотворения.
Министр отметила, что программа «Борьба с бесплодием» получила большой общественный отклик, бенефициарами программы являются родители военнослужащих, погибших в ходе 44-дневной войны.