Փոխնախարարներն ընդունել են ԱՄՆ Պետդեպի թմրամիջոցների դեմ պայքարի բյուրոյի (INL) տնօրենին
Արդարադատության նախարարի տեղակալներ Լևոն Բալյանը և Կարեն Կարապետյանն ընդունել են ԱՄՆ Պետքարտուղարության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բյուրոյի (INL) տնօրեն Ալեքսիս Հաֆտվանի գլխավորած պատվիրակությանը: Նախարարի տեղակալները բարձր են գնահատել Արդարադատության նախարարության և ԱՄՆ Թմրամիջոցների դեմ պայքարի ու իրավապահ համագործակցության գրասենյակի միջև առկա համագործակցությունը։
Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է 2023-2026թթ․ հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի հիմնական ուղղություններն ու արդեն իսկ ձեռնարկված քայլերը։ ԱՄՆ Պետքարտուղարության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի ներկայացուցիչները ներկայացրել են Արևելք-Արևմուտք կառավարման ինստիտուտի կողմից մեկնարկած «Հակակոռուպցիոն համապարփակ բարեփոխումների խթանում» ծրագիրը և այդ Ծրագրի հիմնական նպատակներն ու ուղղությունները:
Կողմերն անդրադարձել են նաև ՓԼ/ԱՖ-ի դեմ պայքարի ոլորտում համագործակցության խորացմանը, մասնավորապես ներկայացված ծրագրի շրջանակներում փորձագիտական և տեխնիկական աջակցության տրամադրման հնարավորությանը։
Հանդիպման ընթացքում Լևոն Բալյանը ներկայացրել է քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները և հատուկ անդրադարձ կատարել պատժի կրման այլընտրանքային եղանակների շրջանակներում էլեկտրոնային գործիքների կիրառմանը:
Կողմերը պայմանավորվել են առավել սերտ համագործակցել այս ուղղությամբ ու շարունակել մտքերի փոխանակումը։ Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել արդյունավետ փոխգործակցությունը և ընդլայնել դրանց շրջանակը։

The Deputy Ministers received the Director of the US Department of State's Narcotics Control Bureau (INL).
Deputy Ministers of Justice Levon Balyan and Karen Karapetyan received the delegation led by Alexis Haftvan, director of the Bureau of Narcotics and Law Enforcement Cooperation (INL) of the US State Department. The deputy ministers highly appreciated the cooperation between the Ministry of Justice and the US Office of Drug Enforcement and Law Enforcement Cooperation.
Karen Karapetyan presented the main directions of the 2023-2026 anti-corruption strategy, the action plan arising from it, and the steps already taken. Representatives of the US Department of State's Office of Drug Enforcement and Law Enforcement Cooperation presented the program "Promotion of comprehensive anti-corruption reforms" launched by the East-West Management Institute and its main goals and directions.
The parties also referred to the deepening of cooperation in combating ML/AF, particularly the possibility of providing expert and technical assistance within the framework of the presented program.
During the meeting, Levon Balyan presented the reforms implemented in the prison and probation sectors. He made a particular reference to using electronic tools within the framework of alternative ways of serving punishment.
The parties agreed to cooperate more closely in this direction and continue exchanging ideas. At the end of the meeting, an agreement was reached to continue practical cooperation and expand its scope.