Ռոբերտ Քոչարյանը դեմ է համախմբմանը
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն անդրադարձել է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հայտարարությանը, որում նա օրվա գլխավոր խնդիր էր համարել ազգային համախմբման կայացումը և իշխանության ու ընդդիմության միջև կառուցողական երկխոսության կայացումը:
Քոչարյանի խոսքով․ «Ինչ մտքեր են հնչեցնում հիմա՝ միավորվենք ծանր որոշում կայացենլու համար։ Կոնսոլիդացիան իրականացնում են ժողովրդին հաղթանակի մղելու համար, կապիտուլյացիայի համար կոնսոլիդացիայի կարիք չկա, կապիտուլյացիայի համար պետք է հակառակը՝ դեկոնսոլիդացիա»։
Ըստ նրա, կապիտուլյացիան առաջացնում է անզորության զգացում․ «Հնչում է թեզ՝ միավորվենք իշխանության շուրջ․ ավելի խորը պարզաբանեմ․ խնդիրը լուծելու համար, նախ այն պետք է ախտորոշես, և չեզոքացնես։ Հիմա մեզ ասում են՝ միավորվել պրոբլեմի շուրջ։ Մեր նպատակը ո՞րն է, փրկել Հայաստանը՞, թե՞ փրկել Հայաստանի պրոբլեմը։ Եվ սա բացարձակ ճշմարտություն է ոչ միայն բժշկության մեջ, կա ուռուցք՝ հեռացնել։ Կոնսոլիդացիա պետք է լինի ժողովրդից կամք պահանջող նպատակների համար։ Իշխանափոխությունն իմպերատիվ պահանջ է»։

Robert Kocharyan is against consolidation
Second President Robert Kocharyan referred to the statement of RA First President Levon Ter-Petrosyan, in which he considered the establishment of national unity and the establishment of a constructive dialogue between the government and the opposition as the central issue of the day.
According to Kocharyan: "What thoughts are being voiced now: let's unite to make a difficult decision. Consolidation is carried out to push the people to victory; capitulation does not require consolidation; capitulation requires deconsolidation."
According to him, capitulation causes a feeling of powerlessness. "It sounds like a thesis: let's unite around the government. Let me explain more deeply. To solve the problem, you must first diagnose it and neutralize it. Now they tell us to unite around the problem. What is our goal, to save Armenia or the problem of Armenia? There is a tumor to remove, which is an absolute truth, not in medicine only. There should be consolidation for purposes that require the will of the people. The change of power is an imperative requirement."