Քաղաքապետարանում 2023թ. բյուջեի վերաբերյալ հանրային բաց լսում է անցկացվել
Երևանի 2023թ. բյուջեի և զարգացման ծրագրի, համայնքում տեղական տուրքերի ու վճարների դրույքաչափերի, դրանց արտոնությունների մասին ավագանու որոշման նախագծերի վերաբերյալ քաղաքապետարանում անցկացվել է հանրային բաց լսում, որին մասնակցել են քաղաքի խնդիրներով հետաքրքրված քաղաքացիներ ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Լսումների մասնակիցներն անդրադարձել են քաղաքի տրանսպորտային համակարգի խնդիրներին և մատնանշել ոչ միայն հասարակական տրանսպորտը, այլև ճանապարհաշինական նոր նախագծերի ու տրանսպորտային հոսքերի բեռնաթափման անհրաժեշտությունը: Քաղաքացիները հետաքրքրվել են նաև հանրային գոտիներում առկա ապօրինի կառույցների ապամոնտաժման և տարածքները քաղաքացիներին վերադարձնելու ծրագրային աշխատանքներով: Հարցեր են հնչել նաև արտաքին լուսավորության ցանցի արդիականացման, էներգախնայողության և բնապահպանական մի շարք այլ ծրագրերից:
Քաղաքային պլանավորման աշխատանքներում ներգրավված մի խումբ երիտասարդներ էլ, այդ թվում՝ ճարտարապետներ, բարձրացրել են այգիների ու բակային տարածքների կառուցման ու վերակառուցման խնդիրը: Նրանք նաև ցանկություն են հայտնել կամավորության սկզբունքով ներգրավվել նախագծերի ստեղծմանը՝ իրենց փորձն ու գաղափարները փոխանցելով քաղաքին:
Հանդիպումը վարող Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը, շնորհակալություն հայտնելով հանրային քննարկման բոլոր մասնակիցներին, մանրամասնել է ծրագրային որոշ դրույթներ: Փոխքաղաքապետն ընդգծել է, որ համայնքը պատրաստ է քննարկել համատեղ գործակցության առաջարկները, նաև նկատել, որ քաղաքը փուլ առ փուլ բարեկարգելու և բնակիչներին է հանձնելու կանաչ նոր գոտիներ:

A public hearing on the 2023 budget was held in the municipality
A public open hearing was held in the City Hall on the drafts of the Council of Elders' decision on the Yerevan 2023 budget and development plan, rates of local taxes and fees in the community, and their privileges, which citizens and representatives of non-governmental organizations interested in the problems of the city attended.
The hearing participants addressed the problems of the city's transport system and pointed out not only public transport but also the need for new road construction projects and the need to unload transport flows. The citizens were also interested in the program works of dismantling the existing illegal structures in the public zones and returning the territories to the citizens. Questions were also asked about the modernization of the external lighting network, energy saving, and several other environmental projects.
A group of young people involved in urban planning works, including architects, raised the issue of constructing and reconstructing parks and courtyards. They also expressed their desire to voluntarily be involved in the creation of projects, transferring their experience and ideas to the city.
Levon Hovhannisyan, the first deputy mayor of Yerevan, conducted the meeting, thanked all the participants of the public discussion, and detailed some program provisions. The deputy mayor emphasized that the community is ready to discuss cooperation proposals and noted that the city would be improved step by step and hand over new green zones to the residents.