Սաուդյան Արաբիայում տեղի է ունեցել Ֆիդանի և Բլինքենի հանդիպումը
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Էր Ռիադում հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։ Ֆիդանն ընդգծել է Գազայում կոտորածին արագ վերջ դնելու և Իսրայելի վրա ճնշում գործադրելու անհրաժեշտությունը։
Դիվանագիտական ​​աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Գազայում տիրող վերջին իրավիճակը և բանակցությունների փուլը։
Հանդիպման ընթացքում Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է կայուն ​​հրադադարի հասնելու և Գազա մարդասիրական օգնություն հասցնելու կարևորությունը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Ուկրաինայում տիրող վերջին իրավիճակի շուրջ և քննարկել ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի հարաբերությունները։

Fidan and Blinken met in Saudi Arabia
Turkish Foreign Minister Hakan Fidan met with US Secretary of State Anthony Blinken in Riyadh, the capital of Saudi Arabia. Fidan emphasized the need to end the carnage in Gaza quickly and put pressure on Israel.
According to information from diplomatic sources, the latest situation in Gaza and the stage of negotiations were discussed during the meeting.
During the meeting, the Turkish Foreign Minister emphasized the importance of reaching a stable ceasefire and delivering humanitarian aid to Gaza.
The parties also exchanged ideas on the latest situation in Ukraine and discussed relations between the USA and Turkey.