«Մենք արժանին ենք մատուցում նաև հայ ժողովրդի տոկունությանը». Բայդեն
«Այսօր մենք հիշում ենք Մեծ Եղեռնի՝ Հայոց ցեղասպանության ժամանակ զոհվածների կյանքերը և վերահաստատում մեր խոստումը՝ երբեք չմոռանալ այդ մասին: Դաժանության արշավը սկսվեց 1915 թվականի ապրիլի 24-ին, երբ օսմանյան իշխանությունները Կոստանդնուպոլսում ձերբակալեցին հայ մտավորականներին և հասարակական առաջնորդներին: Հաջորդ օրերին, ամիսներին և տարիներին մեկուկես միլիոն հայ տեղահանվեց, սպանվեց կամ ուղարկվեց մահվան, որի արդյունքում ընտանիքները ընդմիշտ ավերվեցին, իսկ սերունդները ընդմիշտ փոխվեցին:
Սգալով այս ողբերգության համար՝ մենք արժանին ենք մատուցում նաև հայ ժողովրդի տոկունությանը։ Վերապրելով մարդկության պատմության ամենամութ էջերից մեկը՝ վերապրածները սկսեցին ավելի լավ ապագա կառուցել մեր աշխարհի համար: Ցուցաբերելով խիզախություն և նպատակասլացություն՝ նրանք վերականգնեցին իրենց կյանքը։ Նրանք պահպանեցին իրենց մշակույթը: Նրանք ամրապնդեցին ազգերի միասնությունը ամբողջ աշխարհում, ներառյալ մեր սեփականը: Եվ նրանք պատմում էին իրենց պատմությունները՝ ապահովելու համար, որ 109 տարի առաջ այս օրը սկսված զանգվածային վայրագությունները այլևս երբեք չեն կրկնվի։
Սա մնում է մեր հանդիսավոր երդումը։ Այսօր և ամեն օր Միացյալ Նահանգները շարունակելու է պաշտպանել մարդու իրավունքները և հանդես գալ անհանդուրժողականության դեմ: Մենք կշարունակենք հանդիպել ատելությունն ու սարսափը հույսով և ապաքինմամբ: Մենք շարունակելու ենք աջակցել բոլոր նրանց, ովքեր ձգտում են ապագայի, որտեղ յուրաքանչյուրը կարող է ապրել արժանապատվությամբ, անվտանգությամբ և հարգանքով», - ասված է Բայդենի ուղերձում։

"We also pay tribute to the endurance of the Armenian people." Biden
US President Joe Biden sent a condolence message on the occasion of the Armenian Genocide Memorial Day.
"Today, we remember the lives of those who died during the Armenian Genocide and reaffirm our promise never to forget it. The campaign of brutality began on April 24, 1915, when the Ottoman authorities arrested Armenian intellectuals and public leaders in Constantinople. In the days, months, and years that followed, one and a half million Armenians were displaced, killed, or sent to their deaths, leaving families forever destroyed and generations forever changed.
Mourning for this tragedy, we also pay tribute to the endurance of the Armenian people. Surviving one of the darkest pages in human history, the survivors began to build a better future for our world. Showing courage and determination, they rebuilt their lives. They preserved their culture. They strengthened the unity of nations around the world, including our own. And they were telling their stories to ensure that the mass atrocities that began on this day 109 years ago would never happen again.
This remains our solemn oath. Today and every day, the United States will continue to protect human rights and stand up against intolerance. We will continue to meet hate and terror with hope and healing. We will continue to support all those who aspire to a future where everyone can live with dignity, safety and respect," said Biden's message.