«Հայաստանն ու Ադրբեջանը սահմանազատման շուրջ որոշ հարցեր արդեն համաձայնեցրել են»․ Պեսկով
ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը շարունակում են սահմանների սահմանազատման շուրջ բանակցությունները։ Նրա խոսքով՝ որոշ հարցեր արդեն համաձայնեցված են։
«Հիմա մենք բացարձակապես խոսում ենք նոր կյանքի մասին, իհարկե, կա Ադրբեջանի տարածք, երկու երկրների միջև բանակցություններ են ընթանում սահմանի սահմանազատման շուրջ, և դրա մի մասն արդեն համաձայնեցված է, սակայն դեռևս կան չհամաձայնեցված կետեր»,- ասել է Պեսկովը։
Ինչ վերաբերում է ռուս խաղաղապահների՝ ԼՂ-ից հեռանալուն, Պեսկովը նշել է, որ նրանց համար տարածաշրջանում այլևս գործառույթներ չեն մնացել։
«Սա (խաղաղապահների դուրսբերումը) համապատասխանում է ներկայիս իրողություններին, որոնք ձևավորվել են տարածաշրջանում այն ​​բանից հետո, երբ Հայաստանը ճանաչեց Ադրբեջանի սահմանները 1991 թվականի դրությամբ: Աշխարհաքաղաքական իրողություններն այնտեղ փոխվել են, և նրանց այլևս գործառույթներ չեն մնացել»,- նշել է Պեսկովը։

"Армения и Азербайджан уже договорились по некоторым вопросам демаркации границы". Песков
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что Армения и Азербайджан продолжают переговоры по демаркации границы. По его словам, некоторые вопросы уже согласованы.
"Сейчас речь идет о новой жизни, конечно, есть территория Азербайджана, между двумя странами идут переговоры по демаркации границы, и часть ее уже согласована, но есть еще моменты, которые не согласованы", - сказал Песков.
Что касается ухода российских миротворцев из Нагорного Карабаха, Песков отметил, что для них больше не осталось функций в регионе.
"Это (вывод миротворцев) соответствует нынешним реалиям, которые сложились в регионе после того, как Армения признала границы Азербайджана по состоянию на 1991 год. Там изменились геополитические реалии, и у них больше не осталось никаких функций", - отметил Песков.