Միացյալ Թագավորությունը քննարկում է Ռուանդայի նմանությամբ Հայաստան միգրանտներ ուղարկելու հարցը
Միացյալ Թագավորությունը բանակցություններ է վարում Հայաստանի, Կոտ դ' Իվուարի, Կոստա Ռիկայի և Բոտսվանայի հետ՝ անօրինական միգրանտներ այնտեղ ուղարկելու շուրջ: Նախատեսվում է օգտագործել սխեմա, որը նման է այն սխեմային, որով պայմանավորվել են միգրանտներին ուղարկել Ռուանդ․ հաղորդում է The Times-ը՝ վկայակոչելով բրիտանական կառավարության փաստաթղթերը: Հայկական կողմի հետ բանակցությունները սկսվել էին դեռևս 2023թ. սեպտեմբերին, սակայն առաջընթաց դեռևս չի գրանցվել։
Նշվում է, որ բրիտանական իշխանությունները դիմել են նաև Էկվադորին, Պարագվային, Պերուին, Բրազիլիային և Կոլումբիային, սակայն պարզվել է, որ նրանք «պակաս հետաքրքրված են» առաջարկվող գործարքով: Կաբո-Վերդեն, Սենեգալը, Տանզանիան, Տոգոն, Անգոլան և Սիեռա Լեոնեն «ընդգրկվել են պահուստային ցուցակում» այն դեպքում, եթե չհաջողվի պայմանավորվել այլ երկրների հետ: Ընդ որում, Մարոկկոն, Թունիսը, Նամիբիան և Գամբիան «ակնհայտորեն հրաժարվել են» այդ հարցի շուրջ քննարկումների մեջ մտնել․ նշում է թերթը:
Անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի շրջանակներում Միացյալ Թագավորությունը մտադիր է անօրինական միգրանտներին արտաքսել Ռուանդա, որը, բրիտանական իշխանությունների կարծիքով, «ձեռք է բերել պետության համբավ, որը մարդկայնորեն և պրոֆեսիոնալ կերպով ներդաշնակվում է փախստականների և միգրանտների հետ»: Դրա համար Ռուանդային վճարել են ավելի քան 100 մլն ֆունտ ստեռլինգ։ 2023թ. դեկտեմբերին երկրները նոր համաձայնագիր են ստորագրել, որի համաձայն Միացյալ Թագավորությունում ապօրինի հայտնված միգրանտներին կարող են արտաքսել առանց Թագավորությունում ապաստան խնդրելու իրավունքի։
Թագավորությունը պատրաստ է ամեն միգրանտի համար վճարել 150.000 ֆունտ ստերլինգ։ Թագավորությունը մտադիր է արտաքսել 30.000 միգրանտի և ծախսել մոտ 5 մլրդ ֆունտ ստերլինգ։

The United Kingdom is considering sending migrants to Armenia, similar to Rwanda
The UK is in talks with Armenia, Côte d'Ivoire, Costa Rica, and Botswana to send illegal migrants there. The Times reports, citing British government documents, that the scheme to send the migrants to Rwanda is planned to use a scheme similar to the one agreed to. Negotiations with the Armenian side started in September 2023, but progress has not yet been registered.
British authorities are said to have also approached Ecuador, Paraguay, Peru, Brazil, and Colombia but were found to be "less interested" in the proposed deal. Cape Verde, Senegal, Tanzania, Togo, Angola, and Sierra Leone have been "put on the backlist" if an agreement cannot be reached with other countries. Moreover, the paper notes that Morocco, Tunisia, Namibia, and Gambia "clearly refused" to discuss this issue.
As part of its crackdown on illegal migration, the UK plans to deport illegal migrants to Rwanda, which British authorities say has "gained a reputation as a state that deals humanely and professionally with refugees and migrants." Rwanda was paid more than 100 million pounds sterling for this. In December 2023, the countries signed a new agreement in which migrants in the United Kingdom illegally can be deported without the right to seek asylum in the Kingdom.
The Kingdom is ready to pay 150,000 pounds for each migrant, deport 30,000 migrants, and spend about 5 billion pounds.