Միացյալ Թագավորությունը քննարկում է Ռուանդայի նմանությամբ Հայաստան միգրանտներ ուղարկելու հարցը
Միացյալ Թագավորությունը բանակցություններ է վարում Հայաստանի, Կոտ դ' Իվուարի, Կոստա Ռիկայի և Բոտսվանայի հետ՝ անօրինական միգրանտներ այնտեղ ուղարկելու շուրջ: Նախատեսվում է օգտագործել սխեմա, որը նման է այն սխեմային, որով պայմանավորվել են միգրանտներին ուղարկել Ռուանդ․ հաղորդում է The Times-ը՝ վկայակոչելով բրիտանական կառավարության փաստաթղթերը: Հայկական կողմի հետ բանակցությունները սկսվել էին դեռևս 2023թ. սեպտեմբերին, սակայն առաջընթաց դեռևս չի գրանցվել։
Նշվում է, որ բրիտանական իշխանությունները դիմել են նաև Էկվադորին, Պարագվային, Պերուին, Բրազիլիային և Կոլումբիային, սակայն պարզվել է, որ նրանք «պակաս հետաքրքրված են» առաջարկվող գործարքով: Կաբո-Վերդեն, Սենեգալը, Տանզանիան, Տոգոն, Անգոլան և Սիեռա Լեոնեն «ընդգրկվել են պահուստային ցուցակում» այն դեպքում, եթե չհաջողվի պայմանավորվել այլ երկրների հետ: Ընդ որում, Մարոկկոն, Թունիսը, Նամիբիան և Գամբիան «ակնհայտորեն հրաժարվել են» այդ հարցի շուրջ քննարկումների մեջ մտնել․ նշում է թերթը:
Անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի շրջանակներում Միացյալ Թագավորությունը մտադիր է անօրինական միգրանտներին արտաքսել Ռուանդա, որը, բրիտանական իշխանությունների կարծիքով, «ձեռք է բերել պետության համբավ, որը մարդկայնորեն և պրոֆեսիոնալ կերպով ներդաշնակվում է փախստականների և միգրանտների հետ»: Դրա համար Ռուանդային վճարել են ավելի քան 100 մլն ֆունտ ստեռլինգ։ 2023թ. դեկտեմբերին երկրները նոր համաձայնագիր են ստորագրել, որի համաձայն Միացյալ Թագավորությունում ապօրինի հայտնված միգրանտներին կարող են արտաքսել առանց Թագավորությունում ապաստան խնդրելու իրավունքի։
Թագավորությունը պատրաստ է ամեն միգրանտի համար վճարել 150.000 ֆունտ ստերլինգ։ Թագավորությունը մտադիր է արտաքսել 30.000 միգրանտի և ծախսել մոտ 5 մլրդ ֆունտ ստերլինգ։

Великобритания ведет переговоры с Арменией, Кот-д'Ивуаром, Коста-Рикой и Ботсваной об отправке туда нелегальных мигрантов. Планируется использовать схему, аналогичную той, которая была согласована для отправки мигрантов в Руанду. Об этом сообщает The Times со ссылкой на документы британского правительства. Переговоры с армянской стороной начались еще в в сентябре 2023 года, но никакого прогресса пока не было достигнуто.
Сообщается, что британские власти также обратились к Эквадору, Парагваю, Перу, Бразилии и Колумбии, но те оказались «менее заинтересованы» в предлагаемой сделке. Кабо-Верде, Сенегал, Танзания, Того, Ангола и Сьерра-Леоне были «занесены в резервный список» на случай, если соглашение не будет достигнуто с другими странами. Более того, Марокко, Тунис, Намибия и Гамбия «явно отказались» вступать в дискуссии по этому вопросу.
В рамках борьбы с нелегальной миграцией Великобритания планирует депортировать нелегальных мигрантов в Руанду, которая, по словам британских властей, «заработала репутацию государства, которое гуманно и профессионально обращается с беженцами и мигрантами». За это Руанде заплатили более 100 миллионов фунтов стерлингов. В декабре 2023 года страны подписали новое соглашение, согласно которому мигранты, находящиеся в Великобритании нелегально, могут быть депортированы без права просить убежища в Великобритании.
Королевство готово платить по 150 тысяч фунтов за каждого мигранта. Королевство намерено депортировать 30 тысяч мигрантов и потратить около 5 миллиардов фунтов.