Բլինքենն ու Ֆիդանը քննարկել են տարածաշրջանում առկա իրավիճակը
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը քննարկել են Իսրայելի վրա Իրանի պատասխան հարձակումից հետո տարածաշրջանում առկա իրավիճակը։
Ֆիդանը հիշեցրել է Բլինքենին, որ Գազայի պատերազմն իսրայելա-իրանական հակամարտության հիմքում է, և որ անհրաժեշտ է զինադադար, հակառակ դեպքում՝ ճգնաժամը կշարունակի սրվել։
Հաքան Ֆիդանն իր ամերիկացի գործընկերոջ հետ զրույցում ընդգծել է, որ Թուրքիան անհանգստացած է տարածաշրջանում ճգնաժամի էսկալացիայի և դրա հետագա տարածման հնարավորությամբ։ Նա նշել է, որ Գազայի ճգնաժամի հենց սկզբից Թուրքիան բազմիցս հայտարարել է, որ կա տարածաշրջանային հակամարտության վերածվելու վտանգ։
Ֆիդանը հիշեցրել է Բլինքենին, որ պետք է անհապաղ զինադադար հայտարարվի, և պետք է ապահովվի «հումանիտար օգնության անխափան առաքումը», այլապես ճգնաժամի մասշտաբները կշարունակեն աճել:
Թուրքիայի արտգործնախարարը նաև ասել է, որ Իսրայելի վրա ազդեցություն ունեցող երկրները պետք է ճիշտ ազդակներ ուղարկեն՝ լարվածության աճը կանխելու համար։

Blinken and Fidan discussed the current situation in the region
Turkish Foreign Minister Hakan Fidan and US Secretary of State Anthony Blinken discussed the situation in the region after Iran's retaliatory attack on Israel.
Fidan reminded Blinken that the Gaza war is at the heart of the Israeli-Iranian conflict and that a ceasefire is needed; otherwise, the crisis will continue to escalate.
In a conversation with his American counterpart, Hakan Fidan emphasized that Turkey is worried about the possibility of the crisis escalating in the region and spreading further. He noted that since the beginning of the Gaza crisis, Turkey has repeatedly stated that it is in danger of turning into a regional conflict.
Fidan reminded Blinken that an immediate ceasefire must be declared and "the uninterrupted delivery of humanitarian aid" must be ensured; otherwise, the scale of the crisis will continue to escalate.
The Turkish Foreign Minister also said that the countries that influence Israel should send the right signals to prevent the escalation of tensions.