«Իրանը Պակիստանի անվտանգությունը դիտարկում է որպես իր սեփականը». Աբդոլլահիան
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանն ընդգծել է, որ Իրանը հարևան Պակիստանի անվտանգությունը դիտարկում է որպես իր և ամբողջ տարածաշրջանի անվտանգություն:
Ամիրաբդոլլահիանն այս դիտարկումն արել է երկուշաբթի՝ Իսլամաբադում Պակիստանի արտաքին գործերի նախարար Ջալիլ Աբաս Ջիլանիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Նա հավելել է, որ վերջին տարիներին երկու երկրներն էլ բազմաթիվ զոհեր են տվել ահաբեկչության դեմ պատերազմում՝ հավելելով, որ իրանա-պակիստանյան սահմանների մոտ գործող ահաբեկիչները վայելում են երրորդ կողմերի աջակցությունը:

Iranian Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian emphasized that Iran is a neighbor.
Iran's Foreign Minister, Hossein Amir-Abdollahian, emphasized that Iran views the security of neighboring Pakistan as its security and the security of the entire region.
On Monday, Amir-Abdollahian observed this during a joint press conference with Pakistan's Foreign Minister Jalil Abbas Jilani in Islamabad. He added that in recent years, both countries have lost many victims in the war against terrorism, adding that terrorists operating near the Iran-Pakistan borders enjoy the support of third parties.
On Monday, Amirabdollahian observed this during a joint press conference with Pakistan's Foreign Minister Jalil Abbas Jilani in Islamabad. He added that in recent years, both countries have lost many victims in the war against terrorism, adding that terrorists operating near the Iran-Pakistan borders enjoy the support of third parties.