«Հայաստանն ավելի կայուն իրավիճակ կունենար՝ տեղակայելով ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելությունը». Լավրով
«Երևանն, ստորագրելով ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելության տեղակայման մասին փաստաթուղթը, ավելի կայուն իրավիճակ կունենար», - այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը «Ցարգրադ» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«2022թ․ աշնանը Երևանում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթաժողովի համար փաստաթուղթ էր պատրաստվել Հայաստանի տարածքում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության դիտորդական առաքելություն տեղակայելու մասին՝ մեր հայ դաշնակիցների խնդրանքին համապատասխան»,- նշել է Լավրովը․ «Եթե Երևանը հաստատեր արդեն համաձայնեցվածը և պատրաստ լիներ ստորագրմանն ու դրա՝ ուժի մեջ մտնելուն, համոզված եմ, որ Հայաստանը կշահեր և ավելի կայուն իրավիճակ կստանար»։
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ փաստաթուղթը լիովին համաձայնեցվել է արտգործնախարարների մակարդակով․ «Այնուհետ, վերջին պահին, հենց գագաթաժողովում հայ ընկերները խնդրեցին հետաձգել դրա ընդունումը, և մինչ այժմ այն մնում է թղթային և չի կարող իրականացվել»։

«Армения имела бы более стабильную ситуацию, развернув наблюдательную миссию ОДКБ». Лавров
"Ереван, подписав документ о размещении наблюдательной миссии ОДКБ, имел бы более стабильную ситуацию", - заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью телеканалу "Царьград".
«К прошедшему осенью 2022 года в Ереване саммиту ОДКБ был подготовлен документ о размещении на территории Армении наблюдательной миссии Организации Договора о коллективной безопасности в соответствии с просьбой наших армянских союзников", - отметил Лавров. «Если Ереван подтвердил бы то, что уже было согласовано, и был бы готов к подписанию и вступлению в силу, я уверен, что Армения выиграла бы и получила более стабильную ситуацию».
Глава МИД России подчеркнул, что документ полностью согласован на уровне министров иностранных дел. «Тогда, в последний момент, на самом саммите, армянские друзья попросили отложить его принятие, и до сих пор он остается на бумаге и не может быть реализован».