Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը Բայդենի վարչակազմի առաջնահերթություններից է
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի փոխխոսնակ Վեդանտ Պատելն անդրադարձել է դիվանագետ Լուիս Բոնոյին Կովկասում Պետդեպարտամենտի նոր ավագ բանակցող նշանակելու որոշմանը, հայտարարելով, թե ԱՄՆ-ն շարունակելու է խորապես ներգրավված մնալ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում։
«Լուիս Բոնոն առաջնորդելու է ԱՄՆ-ի ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ։ Նա նաև ներկայացնում է ԱՄՆ-ն Մինսկի խմբի համանախագահությամ ձևաչափում։
Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը Բայդենի վարչակազմի հստակ առաջնահերթություններից է, և Բոնոն, բարդ ու խնդրահարույց հարցերի շուրջ աշխատելու իր փորձառությամբ, Պետդեպի ավագ մասնագետներից է։ Նա վայելում է պետքարտուղար Բլինքենի անձնական վստահությունը այս կարգավիճակը ստանձնելով»,– ասել է նա։
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը դիվանագետ Լուիս Բոնոյին նշանակել է Կովկասում Պետդեպարտամենտի նոր ավագ բանակցող։

Deputy Spokesperson of the US State Department, Vedant Patel, referred to the decision to appoint diplomat Louis Bono as the new senior negotiator of the State Department in the Caucasus, stating that the US will continue to be deeply involved in settlement of Armenian-Azerbaijani relations.
"Louis Bono will lead the USA's involvement in establishing peace and stability in the South Caucasus. He also represents the USA in the Minsk Group co-chair format.
The regulation of Armenian-Azerbaijani relations is one of the clear priorities of the Biden administration, and Bono, with his experience in working on complex and problematic issues, is one of the senior specialists of the State Department. He enjoys the personal trust of the Secretary of State Blinken by assuming this status," he said.
To remind, US Secretary of State Anthony Blinken has appointed diplomat Louis Bono as the new senior negotiator of the State Department in the Caucasus.