«Թուրքիան և Ադրբեջանը անկեղծ են Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում». Չավուշօղլու
«Թուրքիան և Ադրբեջանը անկեղծ են Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում»,-հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, ով պաշտոնական այցով գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։
Չավուշօղլուն նաև նշել է, որ Թուրքիան ձևավորել է Արևելք-Արևմուտք միջանցքի («Միջին միջանցք») երկխոսության եռակողմ և քառակողմ մեխանիզմներ՝ Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Վրաստանի մասնակցությամբ։
«Հուսով եմ, որ Հայաստանը նույնպես կմիանա այս գործընթացին, այսինքն՝ կկատարի անկեղծ քայլեր դեպի խաղաղություն։ Ցավոք սրտի, բանակցությունների առումով մենք վերջին շրջանում նկատում ենք հետընթաց։ Այսօր Բլինքենն ասաց, որ Փաշինյանն անկեղծ է, բայց մենք ուզում ենք դա տեսնել ոչ թե խոսքերով, այլ գործով»,- նշել է Չավուշօղլուն։

"Turkey and Azerbaijan are sincere about the normalization of relations with Armenia," Cavusoglu
"Turkey and Azerbaijan are sincere in the issue of normalization of relations with Armenia," stated Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu, who is on an official visit to the United States of America.
Cavusoglu also noted that Turkey had formed tripartite and quadrilateral dialogue mechanisms of the East-West Corridor ("Middle Corridor") with the participation of Azerbaijan, Kazakhstan, and Georgia.
"I hope Armenia will join this process; that is, it will take sincere steps towards peace. Unfortunately, in terms of negotiations, we have recently noticed a setback. Today, Blinken said that Pashinyan is sincere, but we want to see it not with words, but with actions," Cavusoglu noted.