«Թուրքիան և Ադրբեջանը անկեղծ են Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում». Չավուշօղլու
«Թուրքիան և Ադրբեջանը անկեղծ են Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում»,-հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, ով պաշտոնական այցով գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։
Չավուշօղլուն նաև նշել է, որ Թուրքիան ձևավորել է Արևելք-Արևմուտք միջանցքի («Միջին միջանցք») երկխոսության եռակողմ և քառակողմ մեխանիզմներ՝ Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Վրաստանի մասնակցությամբ։
«Հուսով եմ, որ Հայաստանը նույնպես կմիանա այս գործընթացին, այսինքն՝ կկատարի անկեղծ քայլեր դեպի խաղաղություն։ Ցավոք սրտի, բանակցությունների առումով մենք վերջին շրջանում նկատում ենք հետընթաց։ Այսօր Բլինքենն ասաց, որ Փաշինյանն անկեղծ է, բայց մենք ուզում ենք դա տեսնել ոչ թե խոսքերով, այլ գործով»,- նշել է Չավուշօղլուն։

«Турция и Азербайджан искренне настроены на нормализацию отношений с Арменией». Чавушоглу
"Турция и Азербайджан искренни в вопросе нормализации отношений с Арменией", - заявил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу, находящийся с официальным визитом в Соединенных Штатах Америки.
Чавушоглу также отметил, что Турция сформировала трехсторонний и четырехсторонний диалоговые механизмы коридора Восток-Запад («Средний коридор») с участием Азербайджана, Казахстана и Грузии.
«Я надеюсь, что Армения также присоединится к этому процессу, то есть предпримет искренние шаги к миру. К сожалению, в плане переговоров в последнее время мы заметили неудачу. Сегодня Блинкен сказал, что Пашинян искренен, но мы хотим видеть это не на словах, а на деле", - отметил Чавушоглу.