«ԵՄ առաքելությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին առանց Ադրբեջանի համաձայնության կոնտր-պրոդուկտիվ կլինի». Լավրով
Ամենամյա ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը անդրադարձել է ՀԱՊԿ առաքելությանն ու հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին։
«Իհարկե, մենք կցանկանայինք, որ ՀԱՊԿ-ում և այլ կառույցներում մեր ու մեր գործընկերների սոլիդարությունը, քվեարկություններն ու դիրքավորումները միասնական լինեին։ Բայց մեզ մոտ գործընկերային, ոչ թե հրամայական հարաբերություններ են։ Այդ թվում մենք խնդիրներ ունենք Հայաստանում, որտեղ առաջ էինք տանում ՀԱՊԿ առաքելության ուղարկումը, ինչը համաձայնեցրել էինք երևանյան համաժողովի ժամանակ, բայց այդ որոշումը չընդունվեց, որովհետև ՀՀ գործընկերները պնդեցին, որ այդ փաստաթղթում պետք է Ադրբեջանի հասցեին կոշտ քննադատություն լինի։ Բայց եթե մենք ուզում ենք ՀԱՊԿ առաքելություն ուղարկել, պարտադիր չի, որ դա պայմանավորված լինի արտաքին կոչերով, հայտարարություններով։ Մենք մինչև հիմա պատրաստ ենք ՀԱՊԿ առաքելություն ուղարկել հայ-ադրբեջանական սահման։ Այնուամենայնիվ, չնայած մենք դաշնակիցներ ենք, և ՀԱՊԿ առաքելությունը պատրաստ է, հայկական կողմը նախընտրում է պայմանավորվել ԵՄ հետ։ Եթե ԵՄ առաքելությունը լինի առանց Ադրբեջանի համաձայնության, այն կոնտր-պրոդուկտիվ կլինի»։

"The EU mission on the Armenian-Azerbaijani border will be ineffective without the agreement of Azerbaijan," Lavrov
During the annual closing press conference, the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov, referred to the CSTO mission and Armenian-Azerbaijani relations.
"Of course, we would like our and our colleagues' solidarity, votes, and positions to be united in the CSTO and other structures. But for us, it is a partnership, not an imperative relationship. Among them, we have problems in Armenia, where we were advancing the sending of the CSTO mission, which we agreed upon during the Yerevan forum. Still, that decision was not adopted because the RA partners insisted that there should be a harsh criticism of Azerbaijan in that document. But if we want to send a mission to the CSTO, it is not necessarily due to external calls and announcements. Until now, we are ready to send a CSTO mission to the Armenian-Azerbaijani border. However, despite our allies and the CSTO mission being ready, the Armenian side prefers to agree with the EU. It will be ineffective if the EU mission is without Azerbaijan's consent."