ԱՄՆ-ն խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի ռազմական գործողությունները Սիրիայում
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ ՆԵդ Փրայսը ամենշաբաթյա իր ճեպազրույցում ադրադարձել է սիրիական ճգնաժամին և Թուրքիայի գործողություններին։
«Մեր ուղերձը եղել է հետևողական: Մենք հստակ ասում ենք, որ կտրականապես դեմ ենք ռազմական գործողություններին, ներառյալ՝ հնարավոր ցամաքային ներխուժմանը, որն էլ ավելի կապակայունացնի կյանքը Սիրիայում և վտանգի տակ կդնի համաշխարհային կոալիցիայի՝ դժվարությամբ ձեռք բերված առաջընթացը:
Բոլոր կողմերը, կարծում ենք, պետք է անհապաղ դեէսկալացիայի գնան։ Դա այն ուղերձն է, որը մենք հետևողականորեն ուղարկել ենք վերջին օրերին: Սիրիայում և թուրք-սիրիական սահմանի երկայնքով էսկալացիան վտանգավոր կլինի։ Դա սպառնալիք կլինի խաղաղ բնակիչների և, հնարավոր է, նույնիսկ ԱՄՆ-ի անվտանգության համար»,- հայտարարել է Փրայսը։

США решительно осуждают военные действия Турции в Сирии
На своем еженедельном брифинге официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс отреагировал на сирийский кризис и действия Турции.
«Наше сообщение было последовательным. Мы ясно заявляем, что решительно выступаем против военных действий, включая возможное наземное вторжение, которое еще больше дестабилизирует жизнь в Сирии и поставит под угрозу с трудом достигнутый прогресс глобальной коалиции.
Мы считаем, что все стороны должны немедленно снизить напряженность. Это сообщение, которое мы постоянно отправляем в последние дни. Эскалация в Сирии и вдоль турецко-сирийской границы будет опасной. Это будет угроза гражданскому населению и, возможно, даже безопасности США», — сказал Прайс