ԱՄՆ-ն խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի ռազմական գործողությունները Սիրիայում
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ ՆԵդ Փրայսը ամենշաբաթյա իր ճեպազրույցում ադրադարձել է սիրիական ճգնաժամին և Թուրքիայի գործողություններին։
«Մեր ուղերձը եղել է հետևողական: Մենք հստակ ասում ենք, որ կտրականապես դեմ ենք ռազմական գործողություններին, ներառյալ՝ հնարավոր ցամաքային ներխուժմանը, որն էլ ավելի կապակայունացնի կյանքը Սիրիայում և վտանգի տակ կդնի համաշխարհային կոալիցիայի՝ դժվարությամբ ձեռք բերված առաջընթացը:
Բոլոր կողմերը, կարծում ենք, պետք է անհապաղ դեէսկալացիայի գնան։ Դա այն ուղերձն է, որը մենք հետևողականորեն ուղարկել ենք վերջին օրերին: Սիրիայում և թուրք-սիրիական սահմանի երկայնքով էսկալացիան վտանգավոր կլինի։ Դա սպառնալիք կլինի խաղաղ բնակիչների և, հնարավոր է, նույնիսկ ԱՄՆ-ի անվտանգության համար»,- հայտարարել է Փրայսը։

The US strongly condemns Turkey's military operations in Syria
In his weekly briefing, the spokesman of the US State Department, Ned Price, responded to the Syrian crisis and Turkey's actions.
"Our message has been consistent. We make it clear that we strongly oppose military action, including a possible ground invasion, which would further destabilize life in Syria and jeopardize the global coalition's hard-won progress.
We believe that all parties should de-escalate immediately. That's the message we've been sending consistently in recent days. Escalation in Syria and along the Turkish-Syrian border will be dangerous. It will threaten civilians and possibly even the security of the United States," Price said.