Մոսկվայում տեղի կունենա ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նիստը
ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի և ՀԱՊԿ ԽՎ XV լիագումար նիստը՝ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ, ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի նախագահությամբ, տեղի կունենա այսօր՝ Մոսկվայում։
Խորհրդի նիստին կմասնակցեն ՀԱՊԿ երկրների խորհրդարանների ղեկավարները։
ՀԱՊԿ ԽՎ խորհուրդը կլսի ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի «2021-22թթ. ՀԱՊԿ-ում ՀՀ նախագահության առաջնահերթությունների իրականացման արդյունքների մասին» զեկույցը։ Քննարկվելու են պաշտպանության, ահաբեկչության դեմ պայքարի, ՀԱՊԿ երկրներում ընտրական գործընթացների պաշտպանության ապահովման ոլորտում առաջարկությունների նախագծերը, մի շարք այլ փաստաթղթեր։
ՀԱՊԿ-ում նախագահությունը Բելառուսին անցնելու կապակցությամբ Բելառուսի ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոն կներկայացնի երկրի առաջնահերթությունները 2023թ նախագահության ժամանակահատվածում։

The session of the CSTO Parliamentary Assembly will take place in Moscow
The XV plenary session of the Council of the CSTO Parliamentary Assembly and the CSTO PA, under the chairmanship of the Chairman of the CSTO Parliamentary Assembly, the Chairman of the State Duma of the Russian Federation Vyacheslav Volodin, will take place today in Moscow.
The heads of parliaments of the CSTO countries will participate in the council session.
The CSTO PA Council will listen to RA NA Speaker Alen Simonyan's "2021-22 report on the results of the implementation of the priorities of the RA presidency in the CSTO. Draft recommendations in the defense field, the fight against terrorism, protecting electoral processes in the CSTO countries, and several other documents will be discussed.
In connection with the transition of the chairmanship of the CSTO to Belarus, the Chairman of the House of Representatives of Belarus, Vladimir Andreychenko, will present the country's priorities during the 2023 presidency.