Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Եվրոպայի անվտանգությանը նվիրված ասուլիսում անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացին։
«Ներկայումս թե՛ ֆրանսիացիները, թե՛ ամերիկացիներն ու ԵՄ-ն փորձում են կոմպենսացնել իրենց կողմից թաղված Մինսկի խումբը և խցկվել միջնորդական գործընթացում։ Փորձում են վերցնել և սեփականաշնորհել այն համաձայնությունները, որոնք կողմերը ձեռք են բերել Ռուսաստանի միջնորդությամբ։ Օրինակ Բրյուսելում անցկացնում են սահմանազատման հանձնաժողովի նիստ։ Հայերն ու ադրբեջանցիները պարկեշտ մարդիկ են, այնտեղ գնում են։ Բայց ինչպես կարելի է սահմանազատում քննարկել, եթե քարտեզներ չունեն, իսկ քարտեզները ՌԴ ԳՇ-ում են։ Նույնը Պրահայում է։ Ստորագրել են փաստաթուղթ, ըստ որի՝ սահմանազատումն ու խաղաղության պայմանագիրը պետք է լինի ՄԱԿ կանոնադրության և Ալմա-Աթայի դեկլարացիայիով։
Իսկ Ալմա-Աթայի դեկլարացիան ասում է, որ բոլոր միութենական պետությունները ձևավորում են ԱՊՀ և հաստատում սահմանների անխախտելիությունը՝ ՍՍՀՄ սահմաններով։ Այդ ժամանակ ԼՂ ինքնավար մարզը միանշանակ Ադրբեջանի կազմում էր։ Դա հաստատվել է թե' Մակրոնի ու Միշելի, թե՛ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև՝ ըստ ստորագրված պայմանագրի։ Դա դյուրացնում է գործը, լուծում է հարցը, թե ինչպես մոտենալ ԼՂ կարգավիճակի հարցին։ Իզուր չէ, որ ՀՀ ղեկավարությունը վերջին շրջանում խոսում է ոչ թե կարգավիճակից, այլ իրավունքներից։ Ադրբեջանական կողմը պատրաստ է դրան, պատրաստ է քննարկել դա, երաշխիքներ տալ Ղարաբաղի հայերին՝ կապված այն իրավունքների հետ, որոնք ունեն Ադրբեջանի մյուս քաղաքացիները։ Մինսկի խումբը բոլորը մոռացել են։ Այն թաղել են ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան»։

Демаркация не может быть проведена без карт РФ
Министр иностранных дел России Сергей Лавров рассказал о процессе армяно-азербайджанского урегулирования на пресс-конференции, посвященной европейской безопасности.
«Сейчас и французы, и американцы, и ЕС пытаются компенсировать похороненную ими Минскую группу и застревают в посредническом процессе. Они пытаются взять и приватизировать договоренности, достигнутые сторонами при посредничестве России. Например, в Брюсселе проходит заседание демаркационной комиссии. Армяне и азербайджанцы порядочные люди, туда ездят. Но о какой демаркации может идти речь, если у них нет карт, а карты есть в Главном управлении РФ. То же самое и в Праге. Они подписали документ, согласно которому соглашение о разграничении границ и мире должно осуществляться в соответствии с Уставом ООН и Алма-Атинской декларацией.
А в Алма-Атинской декларации сказано, что все союзные государства образуют СНГ и подтверждают нерушимость границ с границами СССР. В то время Нагорно-Карабахская автономная область однозначно входила в состав Азербайджана. Это было подтверждено между Макроном и Мишелем, а также между Арменией и Азербайджаном согласно подписанному соглашению. Это упрощает дело, решает вопрос о том, как подходить к вопросу о статусе Нагорного Карабаха. Недаром в последнее время руководство РА говорит о правах, а не о статусе. Азербайджанская сторона к этому готова, готова обсудить это, дать гарантии армянам Карабаха в отношении тех прав, которыми обладают другие граждане Азербайджана. Все забыли о Минской группе. США и Франция ее похоронили » .