Ալիևը հրաժարվել է հանդիպել Փաշինյանի հետ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մեկնաբանել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ դեկտեմբերի 7-ին Բրյուսելում սպասվող հանդիպումը։
«Բրյուսելում հանդիպումը պետք է կայանար դեկտեմբերի 7-ին։ Բայց երեկ Հիքմեթ Հաջիևն ինձ տեղեկացրեց, որ իր հետ կապվել են Շառլ Միշելի գրասենյակից և հայտնել, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայնել է հանդիպմանը, եթե դրան մասնակցի Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը։ Սա նշանակում է, որ այդ հանդիպումը չի կայանա»,- հավելել է Ալիևը։
Ալիևը նաև նշել է, որ «Հաշվի առնելով Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի քննադատությունը Ադրբեջանի հասցեին, Ֆրանսիայի Սենատի հայտնի բանաձևը, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի հերթական հակաադրբեջանական բանաձևը Ֆրանսիան չի կարող մասնակցել խաղաղության գործընթացին։ Եվ սա ոչ թե մեր, այլ նրանց մեղքն է, քանի որ ո՛չ ԱՄՆ-ն, ո՛չ Ռուսաստանը երբևէ պաշտոնապես որևէ կողմ չեն աջակցել»։

Aliyev refused to meet with Pashinyan
President of Azerbaijan Ilham Aliyev commented on the expected meeting with RA Prime Minister Nikol Pashinyan on December 7 in Brussels.
"The meeting in Brussels was supposed to take place on December 7. But yesterday, Hikmet Hajiyev informed me that he was contacted by Charles Michel's office and informed that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan agreed to the meeting if French President Macron would participate. This means that the meeting will not take place," Aliyev added.
Aliyev also noted that "taking into account French President Macron's criticism of Azerbaijan, the well-known resolution of the French Senate, another anti-Azerbaijani resolution of the French National Assembly, France cannot participate in the peace process." And this is not our fault, but theirs, because neither the USA nor Russia have ever officially supported any side."