«Հայաստանն ու Ադրբեջանն են որոշում՝ Պուտինի հրավերն օգտակար կլինի՞ նրանց համար». Նեդ Փրայս
«Ինչպես ընդգծել է քարտուղարը, մենք հավատարիմ ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի խաղաղ բանակցություններին։ Մենք երկու ղեկավարներին էլ խրախուսել ենք հանդիպել այն ձևաչափով, որն առավել օգտակար է նրանց համար: Մենք կարծում ենք, որ ուղիղ երկխոսությունը առանցքային է խնդիրների լուծման և կայուն խաղաղության հասնելու համար: Ահա թե ինչու պետքարտուղար Բլինկենը սեպտեմբերին Նյու Յորքում հավաքեց Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներին, երբ նրանք առաջին անգամ միևնույն սենյակում էին վերջին լարումից հետո: Ի վերջո, Հայաստանն ու Ադրբեջանն են որոշում՝ Պուտինի հրավերն օգտակար կլինի՞ նրանց համար՝ ձգտելու կայուն խաղաղությանը:
2008 թվականին Ռուսաստանի ներխուժումը Վրաստան և նրա շարունակական դաժան ներխուժումը Ուկրաինա ցույց են տալիս, որ Մոսկվան քիչ է հարգում իր հարևանների ինքնիշխանությունը և դժվար թե հուսալի, երկարաժամկետ գործընկեր լինի: Բայց, ի վերջո, սա կլինի մի որոշում, որը պետք է կայացնեն Հայաստանն ու Ադրբեջանը։
Հարավային Կովկասի երկրների ինքնիշխանությանն ու անկախությանը, ի վերջո, ԱՄՆ-ից ավելի շատ աջակցող չկա։ 1991-ին ՍՍՀՄ-ից Հայաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի անկախանալը կարևոր իրադարձություն էր, որը երաշխավորեց այս երկրներից յուրաքանչյուրի իրավունքը՝ անկախ Մոսկվայից կամ որևէ այլ երկրից՝ իր արտաքին քաղաքական շահերը հետապնդելու»։ Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետդեպ խոսնակ Նեդ Փրայսը ամենօրյա ճեպազրույցի ժամանակ։

"Armenia and Azerbaijan decide whether Putin's invitation will be useful for them"
During the daily briefing, US State Affairs spokesman Ned Price announced, "As the secretary emphasized, we are committed to the peace negotiations between Armenia and Azerbaijan. We have encouraged both leaders to meet in a format that works best for them. Direct dialogue is key to solving problems and achieving lasting peace. That is why Secretary of State Blinken gathered the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan in New York in September, the first time they were in the same room since the last tension. Ultimately, it is up to Armenia and Azerbaijan to decide whether Putin's invitation will be helpful for them to pursue a lasting peace.
Russia's 2008 invasion of Georgia and its continued brutal incursion into Ukraine demonstrate that Moscow has little respect for the sovereignty of its neighbors and is unlikely to be a reliable, long-term partner. But, in the end, this will be a decision that Armenia and Azerbaijan should make.
After all, no one supports the sovereignty and independence of the countries of the South Caucasus more than the USA. The freedom of Armenia, Azerbaijan, and Georgia from the USSR in 1991 was an important event that guaranteed the right of each of these countries to pursue their foreign political interests independently of Moscow or any other government."