«Հանդիպումների համար երրորդ երկրների կարիք չկա». Չավուշօղլու
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ Անկարան ցանկացած հարթակում պատրաստ է Հայաստանի հետ երկխոսության և անկեղծ է նրա հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։
«Մենք ցանկացած հարթակում պատրաստ ենք Հայաստանի հետ բանակցությունների, չենք տեսնում բաներ, որոնք կխոչընդոտեն երկխոսությանը»,- ասել է թուրք նախարարը Ստամբուլում՝ թյուրքական պետությունների կազմակերպության անդամ երկրների արտգործնախարարների հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։ Հեռարձակումն իրականացրել է TRT հեռուստաալիքը։
Չավուշօղլուն հաստատել է, որ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչներն այսուհետ հանդիպումներ կանցկացնեն ոչ թե երրորդ երկրների տարածքում, ինչպես նախկինում, այլ՝ Թուրքիայում կամ Հայաստանում. «Հատուկ ներկայացուցիչներն իրենք կպայմանավորվեն, թե որտեղ և երբ հանդիպեն. երրորդ երկրների կարիք չկա»։

«Нет необходимости в третьих странах для встреч». Чавушоглу
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил в понедельник, что Анкара готова к диалогу с Арменией на любой платформе и искренна в процессе нормализации отношений с ней.
"Мы готовы к переговорам с Арменией на любой площадке, мы не видим причин, которые будут мешать диалогу", - сказал турецкий министр на пресс-конференции, состоявшейся в Стамбуле после встречи глав МИД стран-членов Организации тюркских государств. Трансляцию вел телеканал ТРТ.
Чавушоглу подтвердил, что специальные представители двух стран по вопросам урегулирования отношений отныне будут проводить встречи не на территории третьих стран, как раньше, а в Турции или Армении. «Спецпредставители сами договариваются о том, где и когда они встретятся. нет необходимости в третьих странах».