ՌԴ ԱԳՆ-ն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացին
«Հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացը գտնվում է սկզբնական փուլում, և Մոսկվան ցավում է, որ առանց խափանումների չի գնում»։  «Риа Новостии»-ն տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Դենիս Գոնչարը:
«Քանի որ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացը գտնվում է սկզբնական փուլում, մեր խնդիրն է ստեղծել բոլոր անհրաժեշտ պայմանները, որպեսզի ապահովվի աշխատանքի առավելագույն արդյունավետությունը, նպաստի սահմանային կայունության և անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը, առանց արտաքին միջամտության, զերծ մնալ երկու կողմերի համար այդքան զգայուն սահմանային հարցերում քաղաքականացումից և սրացումներից։ Ցավոք, առանց խափանումների չի ստացվում։ Սեպտեմբերի լույս 13-ի գիշերը իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին կտրուկ սրվել է»,-ասել է Գոնչարը։
Գոնչարը նաև հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն կողմերին կոչ է արել զերծ մնալ հետագա էսկալացիայից, զսպվածություն ցուցաբերել և անշեղորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը:

The Russian Foreign Ministry referred to the demarcation of the Armenian-Azerbaijani border
Denis Gonchar, director of the fourth department of the CIS countries of the Russian Foreign Ministry, stated in an interview with  "RIA Novosti; "The demarcation of the Armenian-Azerbaijani border is in the initial stage, and Moscow regrets that it is not proceeding without disruptions."
"Since the process of demarcation of the Armenian-Azerbaijani border is in the initial stage, our task is to create all the necessary conditions to ensure the maximum efficiency of the work, contribute to increasing the level of border stability and security, without external interference, to refrain from politicizing border issues that are so sensitive for both sides. And from exacerbations. Unfortunately, it does not work without failures. On the night of September 13, the situation on the Armenian-Azerbaijani border sharply escalated," said Gonchar.
Gonchar also noted that the Russian Foreign Ministry called on the parties to refrain from further escalation, show restraint, and maintain the cease-fire regime.