ԱՄՆ-ն 2 մլն դոլար է հատկացնում Հարավային Կովկասի ականազերծման համար
2021 թվականի նոյեմբերին Վաշինգտոնը հայտարարեց Լեռնային Ղարաբաղում չպայթած ականների վերացմամբ զբաղվող կազմակերպություններին 500 հազար դոլար հատկացնելու մասին։
Վաշինգտոնը երկու միլիոն դոլար մարդասիրական օգնություն է հատկացնում 2020թ. աշնանը Հարավային Կովկասում հայ-ադրբեջանական հակամարտության սրման հետևանքով տուժած շրջանների ականազերծման գործողությունների համար: Այս մասին ԱՄՆ Պետդեպը հայտարարել Է սեպտեմբերի 11-ին։
«Միացյալ Նահանգներն աշխարհում ավանդական սպառազինությունների ոչնչացման խոշորագույն հովանավորն է։ 1993 թվականից ի վեր նա ավելի քան 4,7 մլրդ դոլար է ներդրել ավելի քան 100 երկրներում՝ միջազգային խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման նպատակով»,-նշված է հայտարարության մեջ։

The USA allocates 2 million dollars for demining the South Caucasus
In November 2021, Washington announced the allocation of 500,000 dollars to organizations engaged in removing unexploded mines in Nagorno Karabakh.
Washington allocated two million dollars in humanitarian aid in 2020. for demining operations in the regions affected by the escalation of the Armenian-Azerbaijani conflict in the South Caucasus in the fall. The US State Department announced this on September 11.
"The United States is the largest sponsor of the destruction of conventional weapons worldwide. Since 1993, he has invested more than 4.7 billion dollars in more than 100 countries to strengthen international peace and security," the statement said.