«Բոլորին ակնհայտ է Հայաստանի անկեղծ չլինելը կարգավորման գործընթացում». Չավուշօղլու
«Հատուկ ներկայացուցիչները չորս հանդիպում են ունեցել։ Խոսքը հարաբերությունների աստիճանական կարգավորման մասին է։ Ադրբեջանի հաղթանակից հետո Թուրքիան հանդես եկավ Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ խաղաղության օրակարգով։ Այս ուղղությամբ քայլերը շարունակվում են։ Խոսքը Հայաստանի հետ օդային հաղորդակցության վերականգնման մասին է և այլն։ Առևտրի ոլորտում որոշակի ջանքեր են գործադրվել»,-այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն թուրքական Haber Global հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում։
Միևնույն ժամանակ, նա սուբյեկտիվ է անվանել Անկարայի և Երևանի երկխոսությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև շփումներից մեկուսացած ընկալելու փորձերը։
«Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ խաղաղության բանալին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լայնածավալ խաղաղության համաձայնագիրն է։ Բաքուն հայտարարեց իր նախաձեռնությունների մասին, որին Երևանը չարձագանքեց։ Աշխատանքները սկսելու համար ստեղծվել է համատեղ հանձնաժողով։ Խոսքը Զանգեզուրի միջանցքի մասին է։ Սակայն Հայաստանին սա մտահոգում է։ Երևանը պետք է որոշի՝ խաղաղությո՞ւն է ուզում»,- հավելել է Չավուշօղլուն։
Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ երկու տարի անց հայկական զորքերը դեռ չեն լքել Ադրբեջանի տարածքը. «Բոլորին ակնհայտ է Հայաստանի ոչ անկեղծությունը կարգավորման գործընթացում։ Երևանը պետք է իմանա, որ Անկարան Բաքվից թաքնված ծրագրեր չունի. Մենք խաղաղության կողմնակից ենք»:

«Для всех очевидно, что Армения неискренна в процессе урегулирования». Чавушоглу
"Специальные представители провели четыре встречи. Речь идет о постепенном регулировании отношений. После победы Азербайджана Турция выступила с долгосрочной программой мира на Южном Кавказе. Шаги в этом направлении продолжаются. Речь идет о восстановлении авиасообщения с Арменией и так далее. Определенные усилия были предприняты в сфере торговли», — сказал министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в прямом эфире турецкого телеканала Haber Global.
При этом он назвал субъективными попытки воспринимать диалог Анкары и Еревана как изолированный от контактов между Арменией и Азербайджаном.
«Ключом к долгосрочному миру на Южном Кавказе является всеобъемлющее мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном. Баку заявил о своих инициативах, на которые Ереван не ответил. Для начала работ была создана совместная комиссия. Речь идет о Зангезурском коридоре. Однако Армения обеспокоена этим. Ереван должен решить, хочет ли он мира или нет ", - добавил Чавушоглу.
При этом он подчеркнул, что за два года армянские войска не покинули территорию Азербайджана. «Неискренность Армении в процессе урегулирования очевидна для всех. Еревану следует знать, что у Анкары нет никаких скрытых планов от Баку. Мы сторонники мира » .