Ալիևը խոսել է Արցախի հայերի ապագայի մասին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ ԼՂ-ում ապրող հայերը պետք է ճիշտ վարվեն։ Ալիևի խոսքերն է փոխանցում «Ինտերֆաքսը»։
«Նրանք պետք է հասկանան, որ միայն ադրբեջանական հասարակությանն ինտեգրվելու միջոցով կարող են ապագա ունենալ։ Այլընտրանք չկա։
«Ղարաբաղում ապրող հայերը չեն ունենա կարգավիճակ, անկախություն, հատուկ արտոնություններ։ Նրանք կունենան նույն իրավունքները, ինչ Ադրբեջանի քաղաքացիները։ Ինչպես պաշտպանված են Ադրբեջանի քաղաքացիների իրավունքները, այնպես էլ պաշտպանված կլինեն նրանց իրավունքները։ Սա է միակ ճանապարհը»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Ալիևը նաև հավելել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Ղարաբաղի վերաբերյալ թեմա չկա։ «Նման փորձեր եղել են, բայց ես երբեք չեմ համաձայնել դրան։ Այսօր բանակցությունների սեղանի շուրջ և, ընդհանրապես, որևէ կարգավիճակի մասին խոսք լինել չի կարող»:

Алиев рассказал о будущем арцахских армян
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что проживающие в Нагорном Карабахе армяне должны вести себя правильно. Слова Алиева передает «Интерфакс».
«Они должны понять, что у них может быть будущее, только интегрировавшись в азербайджанское общество. Альтернативы нет.
«Армяне, проживающие в Карабахе, не будут иметь статуса, независимости, особых привилегий. Они будут иметь те же права, что и граждане Азербайджана. Как защищены права граждан Азербайджана, так будут защищены и их права. Это единственный путь", - сказал Президент Азербайджана.
Алиев также добавил, что в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном темы Карабаха нет. «Такие попытки были, но я никогда не соглашался на это. Сегодня ни о каком статусе за столом переговоров не может быть и речи»