ԱՄՆ-ն հավանություն է տվել F-16 կործանիչների համար սարքավորումների տրամադրման Թուրքիայի խնդրանքին
Թուրքիան իր F-16 կործանիչների արդիականացման համար աջակցություն է ստացել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմից։ Բայդենի Վարչակազմը դիմել է Կոնգրեսին՝ խնդրելով հավանություն տալ Թուրքիային պատկանող ամերիկյան արտադրության F-16 կործանիչների արդիականացման համար։
Կոնգրեսին ներկայացված ոչ պաշտոնական զեկույցները ներառում են Sidewinder հրթիռների, Amraam հրթիռների ենթադրյալ վաճառքը և F-16 օդաչուների ծրագրային ապահովման եւ սարքավորումների արդիականացումն արդեն Թուրքիայում: Ակնկալվում է, որ Թուրքիայի կողմից զենքի գնումները կգերազանցեն 500 միլիոն դոլարը, ասել է աղբյուրներից մեկը։
Պետքարտուղարության խոսնակն ասել է, որ ԱՄՆ-ն կարևորում է Թուրքիայի հետ հարաբերությունները։ Առաջարկվող վաճառքի մասին ավելի վաղ հայտնել էր Wall Street Journal-ը:

США одобрили запрос Турции на поставку оборудования для истребителей F-16
Турция получила поддержку от администрации президента США Джо Байдена на модернизацию своих истребителей F-16. Администрация Байдена попросила Конгресс одобрить модернизацию американских истребителей F-16, принадлежащих Турции.
Неофициальные сообщения Конгрессу включают предполагаемую продажу ракет Sidewinder, ракет Amraam, а также обновленного программного обеспечения и оборудования для пилотов F-16, которые уже находятся в Турции. По словам источника, закупки вооружений Турцией, как ожидается, превысят 500 миллионов долларов.
Представитель Госдепа заявил, что США укрепляют отношения с Турцией. О продаже ранее сообщал Wall Street Journal..