Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն անդրադարձել է Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը
Ըստ այդ հայտարարության. «Այս հանդիպումը, որը դեռևս կողմերի՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 15-ին կայացած համատեղ հանդիպման շարունակությունն է, նվիրվել է տարածաշրջանային իրավիճակի, այդ համատեքստում անվտանգության, կայունության ու խաղաղության պայմաններում տարածաշրջանի զարգացման հարցերի քննարկմանը։ Հանդիպման ժամանակ լայնորեն քննարկվել են այն սկզբունքները, որոնք մշտապես հնչեցրել է Ադրբեջանը հետհակամարտային փուլում տարածաշրջանի զարգացման հետ կապված, այդ թվում հարցեր, որոնք վերաբերում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9/10-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին լիովին հավատարիմ մնալուն, կողմերի միջև խաղաղության և վստահության խրախուսման համար մարդասիրական քայլերի շարունակմանը, երկու պետությունների սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման համար կոնկրետ քայլերի կատարմանը և տրանսպորտային և հաղորադակցության ուղիների բացմանը։
Հանդիպման արդյունքում ԵՄ խորհրդի նախագահը հանդես է եկել հայտարարությամբ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերի միջև խաղաղության և վստահության խթանման տեսանկյունից շեշտվել է մարդասիրական միջոցառումների նշանակությունը, այդ համատեքստում՝ անհետ կորած անձանց հետ կապված հարցերի, ականազերծման կարևորությունը, նշվել է, որ ԵՄ աջակցելու է տարածաշրջանում իրականացվող մարդասիրական ականազերծման, ինչպես նաև վերաբնակեցման և վերակառուցման աշխատանքներին»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հիշեցրել է, որ երկու երկրների արտգործնախարարներին հանձնարարվել է սկսել երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի պատրաստումը։ «Ընդգծվել է երկու երկրների միջև սահմանազատման և սահմանագծման կարևորությունը և մասնավորապես համաձայնություն է ձեռք բերվել մինչև ընթացիկ տարվա ապրիլ ամսվա վերջ կազմել Սահմանային համատեղ հանձնաժողով։ Նշվել է նաև երկու երկրների միջև տրանսպորտային և հաղորդակցության, այդ թվում՝ և՛ երկաթգծի, և՛ ավտոճանապարհների բացման կարևորությունը։ Կրկին հայտարարվել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել տրանսպորտային կապի ենթակառուցվածքների զարգացմանը»։

МИД Азербайджана распространил заявление в связи с трехсторонней встречей в Брюсселе.
Согласно этому заявлению. «Данная встреча, являющаяся продолжением совместного заседания сторон, состоявшегося 15 декабря 2021 года, посвящена обсуждению региональной ситуации, в данном контексте вопросов безопасности, стабильности и мира в регионе. В ходе встречи широко обсуждались обсуждаемые Азербайджаном принципы постконфликтного развития региона, в том числе вопросы, связанные с полным соблюдением положений трехсторонней декларации от 9/10 ноября 2020 года, гуманитарной помощью для укрепления мира и доверия между стороны, продолжение шагов по демаркации границ двух государств, открытию транспортно-коммуникационных путей.
По итогам встречи Председатель Совета ЕС выступил с заявлением.
«В ходе встречи была подчеркнута важность гуманитарных мер с точки зрения мира и укрепления доверия между сторонами, в этом контексте отмечена необходимость решения вопросов, связанных с пропавшими без вести, разминированием, отмечено, что ЕС будет поддерживать гуманитарное разминирование, расселение и реконструкцию».
В МИД Азербайджана напомнили, что министрам иностранных дел двух стран поручено начать подготовку мирного соглашения между двумя странами. «Была подчеркнута возможность демаркации и разграничения границ между двумя странами, в частности, достигнута договоренность до конца апреля текущего года сформировать совместную Пограничную комиссию». Также была отмечена важность транспортного сообщения между двумя странами, включая открытие железных и автомобильных дорог. «Еще раз было заявлено, что ЕС готов поддержать развитие транспортной инфраструктуры».