ՀԱՊԿ-ի ցանկացած անդամի վրա հարձակումը նշանակում է հարձակում Ռուսաստանի Դաշնության վրա․ Պեսկով
Ռուսաստանը պատրաստ է Բելառուսին անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել հանրապետության վրա հարձակման դեպքում, Մոսկվան նման գործողությունները նույնացնելու է իր դեմ ագրեսիայի հետ։ Այս մասին Բելառուս-24 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Կրեմլի խոսնակը հավելել է, որ ՀԱՊԿ-ի ցանկացած անդամի վրա, և հատկապես Մոսկվայի մերձավոր դաշնակցի վրա հարձակումը, ըստ էության, նշանակում է հարձակում Ռուսաստանի Դաշնության վրա։
«Հետևաբար, կա բացարձակ փոխադարձ աջակցություն Ռուսաստանի և Բելառուսի համար, սա բացարձակ հաստատուն է, և ոչ ոք դա չի կարող և չպետք է կասկածի տակ դնի»,- ընդգծեց նա։
Հավաքական անվտանգության պայմանագիրը ստորագրվել է 1992 թվականին Տաշքենդում, իսկ 2002 թվականին որոշում է կայացվել ստեղծել համապատասխան կազմակերպություն։ ՀԱՊԿ-ի կազմում են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը և Տաջիկստանը։

Нападение на любого члена ОДКБ означает нападение на РФ․ Песков
Россия готова оказать необходимую поддержку Беларуси в случае нападения на республику, Москва приравняет такие действия к агрессии против нее. Об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков в интервью телеканалу Беларусь-24.
Представитель Кремля добавил, что нападение на любого члена ОДКБ, особенно на близкого союзника Москвы, фактически будет означать нападение на Российскую Федерацию.
"Следовательно, есть абсолютная взаимная поддержка России и Беларуси, это абсолютно твердо, никто этого делать не может, это не должно подвергаться сомнению", - подчеркнул он.
Договор о коллективной безопасности был подписан в 1992 году в Ташкенте, а в 2002 году было принято решение о создании соответствующей организации. В состав ОДКБ входят Армения, Беларусь, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан