Ռումինիան Մոլդովային 100 մլն եվրո օգնության կտրամադրի
Ռումինիայի կառավարությունը հաստատել է Ռումինիայի և Մոլդովայի կառավարությունների միջև 100 միլիոն եվրոյի չափով անհատույց ֆինանսական օգնության մասին համաձայնագիրը։ Այս մասին հայտարարել է Ռումինիայի նախարարների կաբինետի մամուլի ներկայացուցիչ Դեն Քերբունարուն։ Այս համաձայնագիրը ստորագրվել է Քիշնևում՝ 2022 թվականի փետրվարի 11-ին, երբ տեղի ունեցավ Ռումինիայի և Մոլդովայի կառավարությունների համատեղ նիստը։
Ռումինիայի կառավարության ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ այս համաձայնագիրը «հիմնական գործիքներից է, որի միջոցով Ռումինիան հատուկ աջակցում է Մոլդովայի ջանքերին՝ երկարաժամկետ զարգացման, բարեփոխումների ճանապարհին առաջընթացի և Եվրամիության հետ մերձեցման ուղղությամբ»։

Румыния предоставит Молдове помощь в размере 100 млн евро
Правительство Румынии утвердило соглашение о безвозмездной финансовой помощи в размере 100 млн евро между правительствами Румынии и Молдовы. Об этом сообщил пресс-секретарь Кабинета министров Румынии Дан Кербунару. Данное соглашение было подписано в Кишиневе 11 февраля 2022 года, когда состоялось совместное заседание правительств Румынии и Молдовы.
Представитель румынского правительства подчеркнул, что соглашение является «одним из основных инструментов, с помощью которых Румыния конкретно поддерживает усилия Молдовы по долгосрочному развитию, продвижению к реформам и сближению с Европейским Союзом»