Բլինկենը Կուլեբայի հետ քննարկել Է Ուկրաինական հակամարտությունն ավարտելու հնարավորությունները
ԱՄՆ-ի պետխքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսով զրուցել Է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Կուլեբայի հետ՝ քննարկելով դիվանագիտական ջանքերը, որոնք միտված են հակամարտության շուտափույթ ավարտին: Մարտի 13-ին այդ մասին հաղորդել Է ԱՄՆ-ի պետդեպը։
«Այսօր ԱՄՆ պետքարտուղարը հեռախոսով զրուցել Է Ուկրանայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Կուլեբայի հետ, որպեսզի հայտնի մշտական աջակցությունն Ուկրաինայի ժողովրդին և կառավարությանը և դատապարտի Ռուսաստանի Դաշնության շարունակվող հարձակումներն Ուկրաինայի քաղաքների վրա, որոնց հետևանքով ավելի ու ավելի շատ քաղաքացիական անձինք են զոհվում»,- ասված Է Պետդեպարտամենտի տարածած մամուլի տեղեկագրում:
Մարտի 13-ին ավելի վաղ CBS հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Ուկրաինայի ԱԳՆ-ի ղեկավարը հայտարարել Է, որ Ուկրաինային օտարերկրյա ռազմական օգնության գործընթացի ամենաանհետաձգելի հարցն Է համարում կործանիչների տրամադրումը Կիևին:

Блинкен обсудил с Кулебой возможность прекращения конфликта в Украине
Госсекретарь США Энтони Блинкен провел телефонный разговор с министром иностранных дел Украины Дмитрием Кулебой, чтобы обсудить дипломатические усилия, направленные на скорейшее прекращение конфликта. Об этом 13 марта сообщил Госдепартамент США.
"Сегодня госсекретарь США поговорил по телефону с министром иностранных дел Украины Дмитрием Кулебой, чтобы выразить свою неизменную поддержку украинскому народу, правительству и осудить продолжающиеся нападения на украинские города, в результате которых погибает все больше и больше мирных жителей", - говорится в сообщении Госдепартамента. Об этом говорится в в пресс-релизе сообщения.
Ранее в интервью CBS 13 марта глава МИД Украины заявил, что наиболее актуальным вопросом в процессе иностранной военной помощи Украине является предоставление Киеву истребителей.